Lody to słodycze, po które najchętniej sięgamy w lecie.
Są doskonałą metodą na schłodzenie organizmu i poprawę samopoczucia. Ich wartość odżywcza zależy od składu. W przybliżeniu jedna gałka 50g to ok 150kcal, żeby ją spalić należy spacerować ok 30 minut, przypomina dietetyk z Poradni Dietetycznej Nutri-Med we Wrocławiu.

Lody produkowane z prawdziwego mleka i śmietany lub jogurtu dostarczają organizmowi witamin A, B2, B12 oraz wapnia.


Dietetyk podkreśla jednak, że lody zawierają także w swoim składzie nasycone kwasy tłuszczowe, które są niekorzystne dla zdrowia. Ponadto spore ilości cukru, który powoduje szybki wyrzut insuliny we krwi, co sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Wobec tego lody nie są wskazane dla osób z nadwagą lub otyłością – tłumaczy dietetyk z wrocławskiej poradni Nutri-Med.

Mniej kaloryczne są sorbety. Zrobione są z owoców, więc zawierają więcej witaminy C. Nie znajdziemy w nich jednak białka ani wapnia. Czasami ich wartość energetyczna jest wyższa niż lodów- wszystko zależy od receptury. Najmniej kaloryczne lody to te, które przyrządzimy samodzielnie w domu, zachęca dietetyk. Wystarczy zmiksować blenderem zamrożone owoce np. truskawki i od razu podawać lub zmiksować owoce z jogurtem i zamrozić (do dosłodzenia polecamy np. stewię lub cukier brzozowy).

 Lekarze potwierdzają dobroczynny wpływ lodów na zdrowie. Uśmierzają lekki ból i drapanie w gardle. Z kolei przy stanach zapalnych i gorączce nie należy jeść lodów, ponieważ sprzyja to rozwojowi infekcji. Podobnie w upalne dni nie należy serwować organizmowi dużej dawki lodów, ponieważ nagłe ochłodzenie organizmu zwiększa ryzyko rozwoju infekcji. W taką pogodę trzeba jeść lody powoli i małymi kęsami.

Warto także zwrócić uwagę na jakość lodów – informuje wrocławski dietetyk Nutri-Med. Miłośnicy lodów owocowych muszą szczególnie uważać, ponieważ coraz więcej jest w nich substancji syntetycznych mających niewiele wspólnego z owocami. Dodatki te i barwniki wcale nie są obojętne dla zdrowia. Ich duże spożycie może skutkować rozwinięciem się alergii i nietolerancji pokarmowej, astmy oskrzelowej, duszności oraz pokrzywki.
- aldehyd C-17 – używany w przemyśle do produkcji barwników i gumy – nadaje lodom smak wiśniowy;
- aldehyd C-18 – używany do produkcji płynów do mycia naczyń i innych detergentów - nadaje lodom smak czekoladowy;
- aldehyd masłowy – stosowany do produkcji klejów kauczukowych - nadaje lodom smak orzechowy;
- koszenila – E120 – jest naturalnym czerwonym barwnikiem otrzymywanym z mszyc żerujących na kaktusach rosnących w tropikalnych rejonach Ameryki Północnej i Centralnej;
- octan benzylu – rozpuszczalnik azotanów, nadaje lodom smak truskawkowy;
- octan etylu – w przemyśle garbarskim używany do czyszczenia skór - nadaje lodom smak ananasowy;

Jeżeli nie masz problemów z nadwagą i prowadzisz zdrowy styl życia, możesz spokojnie jeść gałkę lodów każdego dnia. Natomiast jeżeli cierpisz na nadwagę lub otyłość, zaburzenia gospodarki lipidowej lub cukrzycę, powinieneś ograniczać spożycie lodów- nie więcej niż gałka lodów 1-2 razy w tygodniu.

 

Przepis na lody:

 

Dietetyczne lody bananowo cynamonowe [2 porcje]

 

2 dojrzałe banany (180g)

 

Płaska łyżeczka cynamonu

 

70g jogurtu naturalnego lub sojowego

 

10g rodzynek lub suszonych śliwek

 

Dojrzałe, pokrojone banany wkładamy w pudełeczku do zamrażalnika na minimum 2 godziny. Rodzynki (lub inne owoce suszone) zalewamy wrzątkiem, po 15 minutach odlewamy wodę.  Gdy owoce będą już całkowicie zamarznięte wrzucamy je do blendera lub kubka. Pozwalamy owocom lekko odtajać przez kilkanaście minut, następnie dodajemy jogurt i cynamon, blendujemy do uzyskania jednolitej masy (jak będzie ciężko szło to zostawiamy jeszcze na kilka minut). Pod koniec do masy dodajemy rodzynki i raz jeszcze blendujemy przez kilka chwil.

 

1 porcja: 128 kcal, 2,5g białka, 1,3g tłuszczu, 27g węglowodanów