Na nasze samopoczucie wpływa wiele czynników: pogoda, stres, hormony.
Jednym z ważnych prekursorów jest też serotonina, zwana także „hormonem szczęścia”, która odgrywa istotną rolę w regulacji nastroju - tłumaczy dietetyk z Centrum Dietetycznego Nutri-Med we Wrocławiu. Niskie poziomy serotoniny mogą być związane także z depresją.
Serotonina pełni jeszcze inne kluczowe funkcje w naszym organizmie. Jakie?
Według dietetyczki z wrocławskiej poradni dietetycznej Nutri-Med przede wszystkim odgrywa ona rolę w regulacji cyklu snu i czuwania, ma wpływ na funkcje poznawcze, takie jak uczenie się, pamięć i koncentracja, wpływa na kontrolę apetytu i uczucie sytości. Dietetyk podkreśla także, że serotonina może mieć wpływ na regulację ruchów jelit oraz wydzielania soku żołądkowego.
Jak podnieść poziom serotoniny w organizmie?
Na produkcję serotoniny w naszym organizmie ma wpływ wiele czynników, dietetyczka wymienia najważniejsze:
- Dieta - niektóre składniki odżywcze, takie jak tryptofan, są niezbędne do produkcji serotoniny. Tryptofan jest aminokwasem, z którego serotonina jest syntetyzowana- informuje dietetyk Nutri-Med Wrocław.
- Aktywność fizyczna - regularna aktywność może zwiększyć poziom serotoniny. Ćwiczenia wyzwalają uwalnianie endorfin, które mogą zwiększać poziom serotoniny, tłumaczy wrocławska dietetyczka.
- Słońce - ekspozycja na naturalne światło słoneczne może poprawić nastrój i zwiększyć poziom serotoniny w organizmie. Wpływa tez na syntezę witaminy D, która pośrednio także wpływa na poprawę samopoczucia, podkreśla dietetyk z Poradni Dietetycznej Nutri-Med Wrocław.
- Sen – odpowiednia ilość snu jest istotna dla jej produkcji.
Co osłabia uwalnianie serotoniny? Według dietetyka najważniejsze czynniki to:
- Stres - długotrwały stres może prowadzić do obniżenia poziomu serotoniny.
- Środowisko społeczne i emocjonalne - pozytywne relacje społeczne i emocjonalne mogą wpływać na zwiększenie poziomu serotoniny poprzez redukcję stresu i poprawę nastroju.
- Przemęczenie i zaburzona flora bakteryjna.
Jaką dietę zastosować, żeby poprawić sobie nastrój?
Odpowiednia dieta może mieć wpływ na ogólny nastój i samopoczucie oraz odpowiednią produkcję serotoniny w organizmie, podkreśla dietetyczka z Poradni Dietetycznej Nutri-Med we Wrocławiu . Przede wszystkim należy zadbać o dostarczanie organizmowi niezbędnych składników odżywczych, w tym tryptofanu, który jest prekursorem serotoniny. Na co zatem zwrócić uwagę?
- Dostarczaj źródeł tryptofanu. Gdzie najdziemy ten aminokwas? Dobrym źródłem tryptofanu są: jaja, drób (np. kurczak, indyk), ryby (np. łosoś, tuńczyk), nasiona dyni, orzechy włoskie, soja, produkty mleczne (np. mleko, ser), banany i awokado, wymienia dietetyk z wrocławskich gabinetów dietetycznych.
- Postaw na produkty pełnoziarniste takie jak: brązowy ryż, pełnoziarnisty makaron i pieczywo. Spożywanie węglowodanów złożonych może pomóc w podwyższeniu poziomu tryptofanu .
- Nie zapominaj o warzywach i owocach. Spożywanie świeżych owoców i warzyw może dostarczyć organizmowi niezbędnych witamin i minerałów, które wspierają zdrowie psychiczne i fizyczne, doradza dietetyk Wrocław.
- Zadbaj o zdrowe źródła tłuszczów, które są ważne dla zdrowia mózgu i funkcji neuroprzekaźników. Dietetyk sugeruje, żeby włączyć do diety oleje roślinne, orzechy, nasiona, awokado i tłuste ryby (np. łosoś, makrela).
- Pamiętaj o regularnym spożywaniu posiłków. Pomoże to w równomiernym dostarczaniu energii i składników odżywczych, co może pozytywnie wpłynąć na produkcję serotoniny.
- Unikaj nadmiaru cukru i przetworzonych produktów. Dietetyczka podkreśla, że ich nadmierne spożycie może zakłócić równowagę neuroprzekaźników, w tym produkcję serotoniny.
- Pij odpowiednią ilość wody, ponieważ nawodnienie jest istotne dla zdrowia mózgu i ogólnego samopoczucia.
Dbanie o odpowiednią dietę, aktywność fizyczną, sen i radzenie sobie ze stresem może pomóc w utrzymaniu odpowiedniego poziomu serotoniny - deklarujed dietetyczka z Centrum Dietetycznego Nutri-Med Wrocław. Jednak w przypadku zaburzeń nastroju lub innych problemów zdrowotnych związanych z poziomem serotoniny, ważne jest skonsultowanie się z lekarzem.