20 października obchodzimy Światowy Dzień Osteoporozy.

Osteoporoza to choroba uszkadzająca kości. Zmniejszona masa kostna lub nieprawidłowa struktura kości powoduje szybkie złamania i problem ze zrośnięciem kości. Według WHO osteoporoza to drugi najważniejszy problem medyczny świata.

Wspólnie z magnezem i witaminą  D za stan naszych kości oraz układu nerwowego i mięśniowego odpowiada wapń.

Im więcej go przyswoimy do 25 roku życia, tym mocniejszymi kośćmi będziemy się cieszyć w starszym wieku. Zdecydowanie rzadziej będziemy także widzieć naszego dentystę. Wapń neutralizuje bowiem kwasy powstające przy rozkładzie cukru w jamie ustnej.

Pierwiastek ten jest niezbędny do budowy mocnych i zdrowych kości.

 

Jakie są źródła wapnia?

 

Wapń bardzo dobrze wchłania się z produktów mlecznych. Najlepszym jego źródłem jest ser twardy typu parmezan, ale też sery żółte. Mleko także należy do dobrego źródła wapnia. Doskonałą przyswajalność zawdzięcza odpowiedniemu stosunkowi wapnia do fosforu. Przy takim stosunku obu pierwiastków mamy pewność, że dostarczymy wapń do naszego organizmu.

 

Jakie jest dzienne zapotrzebowanie na wapń?

 

Dzienne zapotrzebowanie pokryją już 2 szklanki mleka i 2 plasterki sera. Osoby nie przepadające za produktami mlecznymi dostarczą ten pierwiastek z sardynek (ze szkieletem), śledzi, ale też warzyw typu: brokuł, pietruszka, nasiona roślin strączkowych. Niestety ich przyswajalność już nie dorównuje mleku i jego przetworom.

 

Warto jednak podkreślić, że nadmiar białka w diecie może prowadzić do zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej organizmu. Wówczas organizm chcąc przywrócić równowagę wykorzystuje m.in. wapń i magnez zmagazynowane w kościach, co wywołuje wręcz odwrotny skutek, czyli osłabia kości i zwiększa ryzyko osteoporozy. Pamiętajmy o zbilansowanej diecie i odpowiedniej ilości płynów.