Tegoroczny Kongres Żywieniowy (17.10.2020) przedstawił „Talerz zdrowia”, który jest dużo prostszą wizualizacją zaleceń żywieniowych w porównaniu do piramidy żywieniowej.

Talerz zdrowia składa się z 3 części, na które należy zwrócić uwagę. Dietetyk z Poradni Dietetycznej Wrocław omawia najważniejsze założenia:

  1. Jedz więcej – wymienione są grupy produktów, które powinny dominować w codziennej diecie każdego Polaka, czyli:

- produkty zbożowe z pełnego ziarna (zawierają więcej błonnika, witamin i minerałów w porównaniu do produktów z białej mąki pszennej)

- różnokolorowe warzywa i owoce z dominacją warzyw (co podkreśla także różnorodność w tym zakresie, każdy „kolor” dominuje w inne prozdrowotne związki)

- nasiona roślin strączkowych (wciąż w diecie Polaka dominuje mięso i jego przetwory, a za mało jest białka pochodzenia roślinnego)

- ryby, zwłaszcza tłuste morskie (są bogate w kwasy omega 3, które wzmacniają odporność, ale należy szukać ryb z dobrego źródła, nieskażonych metalami ani innymi szkodliwymi związkami)

- produkty mleczne niskotłuszczowe, zwłaszcza fermentowane (dostarczają żywe kultury bakterii, które pozytywnie wpływają na florę jelitową)

- orzechy i nasiona (bogate w dobre tłuszcze, błonnik, witaminy i minerały)

  1. Jedz mniej – wymienione są produkty, których wciąż jest za dużo w diecie, a w nadmiernych ilościach przyczyniają się do rozwoju wielu chorób (m.in. chorób sercowo naczyniowych, cukrzycy, nadciśnienia tętniczego krwi, otyłości, nowotworów)

- sól

- czerwone mięso

- mięso przetworzone

- cukier

- słodzone napoje

- fast food

  1. Zamieniaj – podpowiada jak w prosty sposób zamieniać niezdrowe produkty, których jemy za dużo na zdrowsze alternatywy:

- przetworzone produkty zbożowe (typu białe bułki, drożdżówki i inne pieczywo cukiernicze, a także słodkie płatki śniadaniowe) na pełnoziarniste (pieczywo żytnie, płatki owsiane, grube kasze itp.)

- czerwone mięso i jego przetwory na ryby, drób, jaja, nasiona roślin strączkowych, orzechy

- słodkie napoje na wodę (słodkie napoje są jedną z głównych przyczyn otyłości wśród dzieci i młodzieży)

- tłuszcze zwierzęce na roślinne (olej rzepakowy, oliwa z oliwek, unikanie tłustych przetworów mięsnych)

- produkty mleczne pełnotłuste na niskotłuszcze (nie muszą być light czy bez tłuszczu, wystarczy wybierać te z obniżoną zawartością tłuszczu lub chude)

- smażenie, grillowanie na gotowanie na parze, duszenie lub pieczenie

Podkreślona została także rola codziennej aktywności fizycznej i utrzymywanie masy ciała w normie, co jest dopełnieniem zdrowego stylu życia i odżywiania, tłumaczy dietetyczka Wrocław.

Warto także zwrócić uwagę na układ graficzny talerza zdrowia. Celowo połowę zajmują warzywa i owoce, jako podstawa żywienia, ze względu na bogactwo witamin, minerałów i błonnika. Jeśli się przypatrzymy, to zauważymy, że na talerzu jest więcej warzyw niż owoców, co ma na celu ograniczenie cukrów, tłumaczy dietetyczka Wrocław. Ile należy jeść warzyw? W praktyce warzywa powinny być obecne w co najmniej 3-4 posiłkach dziennie (ok. 500g), owoców z kolei wystarczy jeść 1-2 porcje dziennie (300g).

Druga połowa talerza dzieli na się na produkty zbożowe i białko zarówno te pochodzenia zwierzęcego jak i roślinnego, a powinno dominować białko roślinne. Dlaczego? Białko roślinne dostarcza wiele błonnika, witamin i soli mineralnych, a białko zwierzęce, zwłaszcza z mięsa roślinnego zawiera wiele tłuszczu, który należy ograniczać.

Prawidłowy sposób odżywiania i aktywność fizyczna to ważne elementy długiego życia w zdrowiu, o czym bardzo dużo się mówi w różnych mediach. Jeśli trudno Ci osiągnąć prawidłową masę ciała i gubisz się w zaleceniach żywieniowych, to umów się na konsultacje z dietetyczką Centrum Dietetycznego Nutri-Med we Wrocławiu, która  wskaże w jaki sposób konkretnie ułożyć jadłospis, aby osiągnąć te cele.