Dietetyczki z wrocławskiej Poradni Dietetycznej Nutri-Med obserwują w swoim gabinecie wzrost klientów z problemami jelitowymi, przelewaniem, uczuciem pełności po posiłku, a przede wszystkim wzdętym brzuchem. Pacjenci szukają przyczyn dolegliwości. Od lekarzy gastrologów otrzymują skierowania na badania w kierunku SIBO (Wodorowe Testy Oddechowe) lub nietolerancji laktozy lub fruktozy (cukrów).

Co to są Wodorowe Testy Oddechowe i po co się je wykonuje?Testy badają poziom wodoru w wydychanym powietrzu, po podaniu pacjentowi będącemu na czczo odczynnika, na którym przeprowadzane jest badanie. Jeśli badanie dotyczy nietolerancji laktozy odczynnikiem jest roztwór laktozy, jeśli badamy nietolerancję fruktozy – podajemy pacjentowi roztwór fruktozy. Wodorowe Testy Oddechowe (WTO) możemy wykonać także w celu diagnostyki przerostu flory bakteryjnej w jelicie cienkim – diagnoza SIBO. Pacjent we wrocławskiej poradni Dietetycznej Nutri-Med otrzymuje odczynnik laktulozę. Badanie w kierunku SIBO można także wykonać na glukozie.  

Badania wykonywane są w przypadku biegunek, uczucia dyskomfortu, przelewania, odbijania lub bóli brzucha.

Co to jest SIBO?

SIBO najprościej mówiąc, to przerost bakterii w jelicie cienkim. Jelito grube jest naturalnym miejscem dla bytowania większości naszych małych przyjaciół. Jednak z różnych przyczyn część tych bakterii osiedla się w jelicie cienkim powodując szereg przykrych objawów (głównie przelewanie, bulgotanie, wzdęcia, gazy, biegunki i wiele innych).

Test oddechowy jest w tej chwili w Polsce jedynym dostępnym badaniem, które potwierdza SIBO. Zwykle wykonuje się wodorowe testy oddechowe (WTO) lub  wodorowo-metanowe testy oddechowe. Te drugie oprócz wodoru badają także poziom metanu w wydychanym powietrzu, który zazwyczaj jest podwyższony w przypadku problemów z wypróżnianiem.  Zarówno wodór jak i metan są produktami przemiany materii mikroorganizmów, więc jeśli wyniki są wysokie, to oznacza, że bakterii również jest za dużo, co świadczy o SIBO – przeroście flory bakteryjnej w jelicie cienkim. Zwykle dla osób cierpiących na biegunki poleca się testy wodorowe (WTO SIBO dostępne w Centrum Dietetycznym Nutri-Med Wrocław) , a na zaparcia – testy wodorowo- metanowe.

Dietetyk z wrocławskiej poradni zwraca uwagę, że na wiarygodność testu wpływa przede wszystkim odpowiednie przygotowanie układu pokarmowego. Ma to na celu uniknięcie nadmiernego przyrostu bakterii w jamie ustnej, nienaturalnego, przypadkowego rozrostu bakterii w jelicie, które może być wynikiem spożycia produktów wysoko fermentujących, ciężkostrawnych, czy zaburzenia flory przez przypadkową antybiotykoterapię. Test w kierunku SIBO to prosto mówiąc pomiar gazu wytwarzanego przez bakterie w reakcji na podanie odpowiedniej ilości cukru, który jest dla nich pożywieniem (laktuloza lub rzadziej glukoza). Jeśli układ pokarmowy nie jest prawidłowo przygotowany, to może zareagować zbyt mocno lub zbyt słabo, co zaburza ocenę wiarygodności testu.

Jak przygotować się do Testu Oddechowego (w kierunku SIBO lub nietolerancji laktozy i fruktozy)?

Dietetyk z Nutri-Med Wrocław podpowiada jakie konkretnie warunki trzeba spełnić, żeby test na SIBO dał wiarygodny wynik:

  1. poczekaj co najmniej 4 do 6 tygodni, jeśli:

- zażywałeś antybiotyk lub inne leki (np. furazolidon, nifuroksazyd, preparaty bizmutu)

- miałeś kolonoskopię, fluoroskopię (prześwietlenie RTG), enterklizę (radiologiczne badanie kontrastowe jelita cienkiego), barytowe wlewy doodbytnicze (badanie radiologiczne jelota grubego)

- przeszedłeś epizod biegunki infekcyjnej, hydrokolonoterapię, stosowałeś silne leki przeczyszczające lub lewatywy

  1.  na 1 tydzień przed planowanym testem odstaw leki:

- zioła bakteriobójcze

- probiotyki         

- inhibitory pompy protonowej

  1. na 3 dni przed testem odstaw łagodne leki przeczyszczające, np. laktuloza
  2. na 1 dzień przed badaniem:

- odstaw różnego typu „zakwaszacze” i „odkwaszacze”, typu ocet jabłkowy, betaina HCl, krople żołądkowe, ale też enzymy trawienne oraz inne suplementy

- nie wykonuj forsownego wysiłku fizycznego

P.S. Leków przepisanych przez lekarza nie odstawiaj samodzielnie!

  1. 1-2 dni przed testem zachowaj odpowiednią dietę
  2. W dniu testu bądź wyspany J, min. 12-14 godzin na czczo (można napić się niedużej ilości wody), bezpośrednio przed testem umyj zęby J

 

Jaką dietę stosować przed badaniem WTO w kierunku SIBO lub nietolerancji laktozy/fruktozy?

Dieta przed testem, najważniejsze założenia:

- unikaj mleka i soków owocowych

- potrawy doprawiaj delikatnie ziołami

- bez wzdymających warzyw, typu cebula, czosnek, por, warzywna strączkowe, czy kapustne

- bez tłustych, ciężkostrawnych dań

- pij tylko naturalną wodę źródlaną, unikaj herbaty, wody gazowanej, słodkich napojów, wody wysokozmineralizowanej

- polecamy tego dnia zjeść delikatny krupnik lub bulion na mięsie, chude mięso, ryby, jajka, nabiał bez laktozy, ryż, pieczywo orkiszowe bez drożdży

- unikamy pszenicy, zwłaszcza na kolację

Osoby cierpiące na cukrzycę lub hipoglikemię reaktywną nie powinny decydować się na test z glukozą, tylko z laktuloza po wcześniejszej konsultacji z lekarzem prowadzącym.

Silna próchnica i stan zapalny w jamie ustnej również mogą znacząco zaburzyć wyniki testu.

Jeśli masz jeszcze jakieś wątpliwości przed wykonaniem testu w kierunku SIBO zapraszamy do kontaktu z dietetykiem Centrum Dietetycznego Nutri-Med we Wrocławiu.
Napisz lub zadzwoń do nas.

 
Zapraszamy także, po pozytywnym teście w kierunku SIBO i IMO, do naszych dietetyczek, które opracują dietę lowfodmap. Wrocławska Poradnia Dietetyczna Nutri-Med specjalizuje się w leczeniu SIBO i IMO.