Mastiha Chios - mastyks
Szerokie prozdrowotne właściwości żywicy Mastiha znane są od setek lat mieszkańcom basenu Morza Śródziemnego, wyjaśnia dietetyk z Poradni Dietetycznej Nutri-Med we Wrocławiu. W starożytności używało się go jako guma do żucia do leczenia dolegliwości żołądkowo-jelitowych.
Obecnie Mastiha jest uznana za niematerialne dziedzictwo kulturowe ludzkości na liście UNSECO.
Co to jest Mastiha i jakie ma zastosowanie?
Mastiha to inaczej mastyks, „łzy Chois” – tłumaczy dietetyczka z Wrocławia. Żywica jest zbierana w drugiej połowie sierpnia, do zastygnięcia potrzebuje od 10 do 20 dni. Przybiera postać grudek w różnych kolorach i kształtach. Naukowcy od wielu lat prowadzą badania nad właściwościami tego surowca.
W związku z rosnącym zainteresowaniem Mastiha dietetyk z wrocławskiej poradni przybliży najważniejsze wnioski badaczy dotyczące jej prozdrowotnych cech:
- Leczenie problemów żołądkowo- jelitowych
Mastiha hamuje rozwój Helicobacter pylorii, co znacząco zmniejsza objawy wrzodów żołądka i dwunastnicy, a także ma świetne rezultaty przy leczeniu zapalenia żołądka (przy regularnym i długotrwałym stosowaniu preparatu, przypomina dietetyk Wrocław).
- Właściwości przeciwzapalne
Badania udowadniają, że aktywne związki w żywicy Mastiha mają dobre właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne. Korzystne efekty obserwuje się w przypadku leczenia zapalenia żołądka, dwunastnicy, przełyku, a także górnych dróg oddechowych i astmy. Mastiha wspiera pracę oskrzeli, gardła, pomaga w zwalczaniu próchnicy.
- Działania przeciwmiażdżycowe
Badania wykazują, że naturalna żywica zawiera także związki, które wspomagają leczenie złogów w żyłach, chroniąc tym samym przed miażdżycą. Jednak trzeba zwrócić uwagę, że leczenie preparatem musi być zawsze w połączeniu ze zdrową dietą i aktywnością fizyczną.
- Właściwości obniżające cukier
Mastiha jest ceniona także przez pomoc w metabolizowaniu glukozy. Obniża glikemię dzięki obecności kwasów oleanowych oraz związków triterpenoidowych bez skutków ubocznych podczas badania, które trwało 4 tygodnie.
- Ochrona wątroby
Mastiha obniża stłuszczenie wątroby, poprawia jej funkcjonowanie i zwiększa wydolność całego układu trawiennego. Obniża stężenie cholesterolu i trójglicerydów.
- Właściwości antynowotworowe, antybakteryjne i przeciwgrzybicze.
Żywica Mastiha zawiera wiele antyoksydantów, dzięki czemu pomaga w zwalczaniu bakterii, grzybów jak i komórek nowotworowych. Jednak jej efekty antynowotworowe wymagają dalszych badań.
Regularne stosowanie żywicy Mastiha może pomóc w przywróceniu równowagi mikrobioty jelitowej, jednak trzeba pamiętać o zbilansowanej diecie i odpowiedniej aktywności fizycznej, podkreśla dietetyk Wrocław.
Podsumowując mastyks jest polecany zwłaszcza dla osób z chorobą Leśniowkiego- Crohna, u chorych zakażonych Helibacter pylori, z refluksem, w profilaktyce wrzodów, problemach trawiennych i częstych bólach żołądka. Stosowanie suplementów diety zawsze warto wcześniej skonsultować z lekarzem prowadzącym.
Z ciekawostek warto zaznaczyć, że z właściwości mastyksu korzysta także branża medyczna, kosmetyczna, farmaceutyczna i przemysłowa. Olej z mastyksu ma zastosowanie w medycynie, stomatologii i przemyśle farmaceutycznym. W przemyśle spożywczym używa się go do produkcji napojów alkoholowych, ciast, ciasteczek, lodów i deserów. W kosmetyce natomiast używa się go między innymi do produkcji past do zębów i perfum. Jako suplement diety zwykle jest w postaci kapsułek i proszku. Przy wyborze suplementu trzeba zwracać uwagę na skład, dawkę i w miarę możliwości korzystać z uznanych producentów farmaceutycznych, którzy wzbudzają większe zaufanie niż mniejsze firmy, przypomina dietetyk z Poradni dietetycznej Nutri-Med Wrocław.
Zdjęcie: greekfoodnews.com