Jesienne zmęczenie dotyczy wielu osób. Krótsze dni, chłodniejsze poranki i mniej słońca wpływa na nasz nastrój depresyjnie. 

Jak sobie pomóc? Dietetyczka z Poradni Dietetycznej Nutri-Med  postara się doradzić, co uwzględnić w codziennym menu, aby poczuć przypływ energii i lepszego samopoczucia.

Jak dodać sobie energii?

Okres jesienno-zimowy to czas kiedy każdy powinien zacząć suplementację witaminą D, podpowiada dietetyczka z wrocławskiej poradni dietetycznej Nutri-Med. Naturalną witaminę D mamy z kąpieli słonecznych. Niestety słońca coraz mniej. Więcej czasu spędzamy także w pomieszczeniach – podkreśla dietetyczka Nutri-Med Wrocław. W tym okresie dostarczamy przez to bardzo małą ilość witaminy D w sposób naturalny, co zazwyczaj sprowadza się do sporych niedoborów.

Dlaczego  witamina D jest tak ważna?

Witamina witalności, bo tak często jest nazywana, dodaje nam energii, stabilizuje pośrednio pracę wielu hormonów, uwrażliwią tkanki na glukozę i insulinę, a nawet pomaga w odchudzaniu –wymienia dobry dietetyk z Poradni Dietetycznej Wrocław.

Jakie właściwości ma witamina D?

Jest to witamina rozpuszczalna w tłuszczach, dlatego tak ważny dla jej wchłanialność jest dodatek tłuszczów do posiłku, np. oleju/oliwy, orzechów lub pestek, awokado itp.- podkreśla dietetyk z wrocławskiej poradni.

Jakie jest zapotrzebowanie na witaminę D?

Najlepiej jak poziom witaminy D w naszym organizmie plasuje się na poziomie ok 50 ng/ml dla osoby dorosłej. Według dietetyczki z wrocławskiej poradni  Nutri-Med warto wykonać badanie kontrolne poziomu witaminy D we krwi, żeby jak najlepiej dobrać  ilość witaminy D w suplementacji.

Jeśli doskwiera Ci brak sił, apatia, a do tego często łapią Cię infekcję, sprawdź koniecznie poziom witaminy D w organizmie – podpowiada dietetyczka. Badanie wykonasz z krwi w laboratorium.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, żeby dodać sobie energii?

Warto wzbogacić swoją dietę o kilka wspaniałych produktów, które poprawią nam nastrój i dodadzą energii. Jakie zmiany zatem  wprowadzić w diecie?

Zwróćmy uwagę na podstawowe witaminy i pierwiastki, które na pewno dostarczą nam energii i chęci do działania –informuje dietetyk Wrocław. Najważniejsze dla naszego układu nerwowego są: tryptofan, cynk, magnez, selen, witaminy z grupy B –wymienia dietetyczka z Poradni Dietetycznej Nutri-Med we Wrocławiu.

Co to jest tryptofan i jakie ma właściwość?

Tryptofan to aminokwas, który musi być dostarczany z dietą, nasz organizm nie jest w stanie go sam wytworzyć. Tryptofan jest prekursorem neuroprzekaźnika serotoniny, związanego z regulacją nastroju- informuje dietetyk z wrocławskiej poradni dietetycznej Nutri-Med.

Jakie są źródła tryptofanu?

Według dietetyczki dobrymi źródłami tego aminokwasu są;  mięso (głownie drób), ryby, jaja, mleko i produkty mleczne, nasiona i orzechy, banany.

Ważną funkcję w naszym organizmie pełnią też witaminy z grupy B – informuje dietetyczka z Poradni Dietetycznej Nutri-Med we Wrocłwiu. Dla naszego układu nerwowego niezbędna jest np. witamina B12 i niacyna.  

Jakie właściwości ma witamina B12?

Niedobór tej witaminy może prowadzić do neuropatii, czyli uszkodzenia nerwów– informuje dobry dietetyk Wrocław. Bywa, że objawia się drętwieniem, mrowieniem, utratą czucia. Witamina B12 pomaga pośrednio w przewodzeniu impulsów nerwowych. Jest niezbędna także w produkcji neuroprzekaźników, która mają wpływ na nastrój i funkcjonowanie układu nerwowego – podkreśla dobry dietetyk Wrocław.

Według dietetyka witamina B12 ma wpływ także na koncentrację i zapamiętywanie, dlatego warto wzbogacić dietę o jej źródła.

Gdzie znajdziemy witaminę B12?

Dietetyczka wymienia kilka istotnych produktów, na które warto zwrócić uwagę przy komponowaniu posiłków, są to : mięso, jajka, ryby, produkty mleczne, wątróbka i drożdże.

Kolejną ważną witaminą z grupy B dla naszego układu nerwowego jest niacyna.

Jest niezbędna do produkcji neuroprzekaźników, np. serotoniny – podkreśla dietetyczka z wrocławskiej poradni dietetycznej Nutri-Med.  
Wpływa także na produkcję energii i jest niezbędna do utrzymania integralności błon komórkowych.

Gdzie znajdziemy niacynę?

Głównym źródłem są produkty mięsne, ale dostarczymy je także jedząc jajka, ryby, orzechy, produkty zbożowe.

Warto w temacie wspomnieć o cynku.

Jest to pierwiastek śladowy, ale pełni wiele istotnych funkcji, dodając nam energii i poprawiając samopoczucie- podkreśla dietetyk z wrocławskiej poradni Nutri-Med.

Cynk jest niezbędny do regulacji wieku neuroprzekaźników, także glutaminianu, który jest ważny przy przewodzeniu impulsów nerwowych. Cynk jest też antypksydantem, który pomaga w ochronie komórek nerwowych. Poprawia także procesy zapamiętywania.

Gdzie znajdziemy cynk?

Główne źródło tego pierwiastka to mięso, owoce morza, nasiona i orzechy, mleko i produkty mleczne, jaja, a także fasola i soczewica –wymienia dietetyczka.

Żeby dodać sobie energii powinniśmy dostarczać z dietą też odpowiedni ilości magnezu. Oprócz regulacji układu mięśniowego, ma on wpływ na układ nerwowy. Magnez jest zaangażowany w regulację wielu neuroprzekaźników, np. GABA i glutaminian, które wpływają na nastrój – podkreśla dietetyk z Poradni Dietetycznej Nutri-Med Wrocław.

Warto też pomyśleć o badaniach laboratoryjnych z krwi. Kiedy je ostatnio wykonywałeś/aś?

Obniżona energia, wypadanie włosów, przesuszona skóra, gorsze samopoczucie mogą być  wynikiem złej pracy gruczołu tarczycy. Warto wykonać także badanie ferrytyny oraz profilu tarczycowego (TSH, fT3 fT4, anty TP) i anty – TG) oraz morfologię. Pamiętaj, nikt tak nie zadba o Ciebie jak Ty sam.