Dla wielu osób słodycze są ulubiona przekąska. Większość z nas zdaje sobie sprawę, że nie jest to najzdrowszy wybór, ale nie może oprzeć się pokusie. Jednym z najczęstszych postanowień noworocznych jest właśnie ograniczenie cukru czy słodyczy w diecie, podkreśla dietetyk z Poradni Dietetycznej Nutri-Med we Wrocławiu. Jak skutecznie dążyć do tego celu?

 Dietetyczka wymienia kilka podstawowych zasad, które należy wprowadzić myśląc o ograniczeniu jedzenia słodyczy:

 

  1. Pamiętaj o regularnych posiłkach

 

Według dietetyczki z wrocławskiej poradni dietetycznej najczęstszym błędem, który prowadzi do podjadania słodyczy jest nieregularne spożycie posiłków, co doprowadza do silnego uczucia głodu, który chcemy szybko zaspokoić. Najczęściej w takie sytuacji nasze wybory żywieniowe nie zawsze są dobre – podkreśla dobry dietetyk z Nutri-Med Wrocław.

Coś słodkiego może na chwile zaspokoić nasz apetyt i dodać nam energii, jednak nie będzie to wartościowy posiłek sycący na dłużej, a już na pewno nie odżywczy –tłumaczy dietetyk z Wrocławia.

Co warto zmienić?

Dietetyczka radzi, aby znaleźć swój optymalny rytm posiłków w ciągu dnia. Ustal ile posiłków potrzebujesz i w jakich odstępach czasowych zaczynasz czuć głód i trzymaj się tego. Dzięki temu ochota na nieplanowane przekąski zmniejszy się.

 

  1. Przemyśl swoje zakupy

 

Już na etapie planowania i dokonywania zakupów zrezygnuj z kupowania słodyczy, które dostępne w domu będą Cię kusiły. Według dietetyka z Poradni Dietetycznej Nutri-Med Wrocław najlepiej unikać pokus i bodźców. Zamiast tego zaopatrz się w produkty, z których w każdej chwili będzie można przygotować wartościowy posiłek. Przede wszystkim postaw na warzywa i owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, chudy nabiał, jogurty i mięso lub jego wartościowe zamienniki –podpowiada dietetyk.

Postaraj się planować posiłki z wyprzedzeniem, tak aby nie czuć się głodnym – radzi dietetyczka z wrocławskiej poradni dietetycznej.

 

  1. Nie podejmuj się zbyt restrykcyjnej diety

 

Rozpoczynając dietę często chcemy szybko osiągnąć efekty, przez to katujemy się głodówkami, nakładamy na siebie zbyt wiele restrykcji i eliminujemy za dużo produktów na raz. Skutkuje to tym, według dietetyka, że nie dostarczamy sobie wystarczająco kalorii i składników pokarmowych, których potrzebujemy do codziennego funkcjonowania. Kiedy jemy za mało w stosunku do swojego zapotrzebowania kalorycznego ochota na słodycze będzie pojawiać się częściej i nasze myśli będą krążyć cały czas wokół jedzenia –podkreśla dietetyczka z Poradni Dietetycznej Nutri-Med Wrocław. Pamiętaj, że zmiana nawyków żywieniowych jest skuteczna wtedy, kiedy jest trwała, a założenia zdrowej diety mają zostać z nami na zawsze.

 

  1. Znajdź zastępstwo za tradycyjne słodycze.

 

Najprostszym zamiennikiem przetworzonych słodkich produktów są owoce, po które możesz sięgać w ciągu dnia –proponuje dietetyk z wrocławskiej poradni Nutri-Med. Zapewniają one słodki smak, a dodatkowo dostarczą witamin, minerałów a także błonnika pokarmowego. Poczujesz po nich większą sytość niż po słodyczach, zapewnia dietetyczka. Nie bój się ich zjeść nawet wieczorem, kiedy najdzie Cię ochota na słodkie. Do tej pory spotkać można się z przekonaniem, że owoce można jeść tylko w pierwszej części dnia, jest to jednak mit - podkreśla dietetyk Nutri-Med Wrocław. Pamiętaj, że owoce zjedzone nawet po kolacji na pewno nie wyrządzą większej krzywdy niż tabliczka czekolady czy paczka ciastek.

Oprócz owoców możesz także wypróbować także samodzielnie przygotowane lub gotowe desery słodzone słodzikami. Jakie słodziki używać? Dietetyk radzi, żeby skupić się na naturalnych substancjach słodzących, np.: ksylitol, erytrytol lub stewia. Jeśli nie udaje Ci się zrezygnować ze smaku słodkiego, na co dzień takie produkty mogą być dobrym rozwiązaniem. Nie będą podnosić poziomu glukozy we krwi jak zwykły cukier i dostarczą mniej kalorii. Wypróbuj przepisy na zdrowsze wersje ciast i deserów, być może dzięki temu zrezygnujesz z konwencjonalnych słodyczy, a potrzeba zjedzenia czegoś słodkiego zostanie zaspokojona. Pamiętaj jednak, radzi dietetyczka, żeby z dnia na dzień zjadać mniejsze porcje, dzięki temu odzwyczaisz organizm od słodkiego smaku. Według badań już po 13 dniach ograniczeń, jest szansa na zmniejszenie zapotrzebowania na cukier –informuje dietetyczka z Wrocławia.

 

  1. Spróbuj zmienić sposób myślenia

 

Zastanów się, dlaczego chcesz ograniczyć spożycie słodyczy. Nie myśl tylko w kategoriach “chcę schudnąć” i “od jutra już nigdy nie zjem nic słodkiego”. Jeśli troszczysz się o swoje zdrowie to wiesz, że nadmiar cukrów prostych może prowadzić do problemów z gospodarką węglowodanową np. insulinooporności czy cukrzycą – wymienia dietetyk z wrocławskiej Poradni Dietetycznej Nutri-Med. A może już pogorszył się Twój stan zdrowia i chcesz poprawić swoje wyniki badań i poczuć się lepiej? Być może Twoim celem jest posiadanie zdrowej relacji z jedzeniem lub chcesz po prostu zrobić coś dobrego dla siebie i za pomocą jedzenia dodawać sobie energii a nie tracić jej przez słabe posiłki? Pamiętaj, że Twoje zmiany w diecie mają dobrze służyć, a nie być wycelowane przeciwko Tobie. Postaraj się również nie postrzegać słodyczy, jako największego zła i produktu bezwzględnie zakazanego. Słodycze po prostu nie są potrzebne w codziennym odżywianiu i świadomie podejmujesz wybór rezygnacji lub ograniczenia ich w diecie. A zjedzenie raz na jakiś czas czegoś słodkiego nie zrujnuje Twojej pracy nad sobą, bo liczy się całościowy sposób żywienia, a nie pojedyncze produkty – podkreśla dietetyczka.

 

Poniżej znajdziesz jeszcze kilka wskazówek, przygotowanych przez dietetyka z Centrum Dietetycznego Nutri-Med Wrocław, które mogą być pomocne, kiedy pojawi się u Ciebie duża ochota na coś słodkiego:

 

  1. Napij się wody. Często mylimy głód z pragnieniem. Być może nie pijesz wystarczająco dużo w ciągu dnia. Zawsze trzymaj wodę w zasięgu wzroku.
  2. Miej pod ręką gumę lub pastylki bez cukru. Czasami potrzebujemy zmiany smaku w jamie ustnej i to może powodować ochotę na coś słodkiego.
  3. Jeśli przyciągnęła Cię półka ze słodyczami i czujesz, że musisz sięgnąć po jakąś przekąskę postaraj się wybrać małe opakowanie. Wybierz jakość zamiast ilości.
  4. Gdy czujesz, że ochota na słodkie przychodzi do Ciebie w wyniku stresu, zastanów się czy masz inny sposób by sobie z nim poradzić. Być może potrzebujesz przerwy.
  5. Zatrzymaj się i posłuchaj, co mówi Twoje ciało. Może po prostu to już głód i czas na posiłek. Zjedz coś smacznego i wartościowego.

 

Podejmij wyzwanie i ograniczaj cukry w tym roku. Powodzenia, życzą dietetycy z Centrum Dietetycznego Nutri-Med we Wrocławiu!