Zbliża się okres świąteczny. Wiele osób będących na diecie zaczyna się martwić, że ten czas zepsuje ich dotychczasowe efekty pracy nad sposobem żywienia czy ciałem- przytacza dietetyk z Poradni Dietetycznej Nutri-Med we Wrocławiu.

Jak spędzić Święta bez wyrzutów sumienia?

Święta wielu z nas kojarzą się z zastawionym stołem, podróżach do rodziny, otoczeniu pełnym słodkich przekąsek i czasem spędzonym w domu (głównie w pozycji siedzącej), zauważa dietetyczka z wrocławskiej poradni dietetycznej.

Ten czas spędza sen z powiek osobom dbającym o zdrowe nawyki i wagę. Czy powinniśmy obawiać się okresu świątecznego?

Według dietetyka z wrocławskiej poradni Nutri-Med małe i krótkotrwałe odstępstwa od założeń naszej diety nie zrujnują naszego zdrowia, jeśli zachowamy w nich umiar. Dietetyczka podkreśla, że jest to jedynie kilka dni w roku, a na nasze nawyki żywieniowe pracujemy zdecydowanie dłużej.

 

Co jeść podczas Świąt?

 

Chociaż nie ma uniwersalnego zestawu zasad odżywiania się w okresie świątecznym, w dalszej części znajdziesz wskazówki, które mogą być przydatne.

Zdrowe podejście do jedzenia w tym czasie to podejście, które pasuje do Twoich celów i Twojego aktualnego stanu zdrowia –radzi dobry dietetyk Wrocław.
 
Na co zwrócić zatem uwagę podczas świąt?

 

  1. Obserwuj siebie i otoczenie. Środowisko, w jakim się znajdujemy może mieć istotny wpływ na nasze zachowania żywieniowe. Zwróć uwagę na przyjęcia świąteczne i sposób, w jaki do nich podchodzisz Ty i Twoi bliscy. Czy są one jednoznaczne tylko z jedzeniem, czy chcecie również spędzić razem wartościowy czas w inny sposób? – pyta Dietetyk. Zastanów się, na jaką formę spędzania czasu masz ochotę.

 

  1. Masz tendencję do zbyt szybkiego spożywania posiłków? Zwolnij, ciesz się smakiem ulubionych potraw i towarzystwem, jakie Cię otacza. Ktoś wciska w Ciebie kolejną dokładkę? Nie bój się odmówić – sugeruje dietetyczka z wrocławskiej poradni dietetycznej.

 

  1. Jeśli masz możliwość spróbuj ograniczyć ilość świątecznych smakołyków, które trzymasz w domu.  Według dietetyków zjemy mniej jeśli nie będziemy mieć pokus w domu lub w zasięgu ręki.

 

  1. Przygotuj wcześniej zaplanowane posiłki w wersji tradycyjnej lub zmienionych zgodnie z Twoimi preferencjami np. zmniejsz ilość cukru w przepisie na ciasto bądź zastąp go ksylitolem, zrezygnuj ze smażenia w panierce na rzecz pieczenia. Postaraj się zachować umiar już podczas planowania i przygotowywania posiłków. Przygotuj tyle ile rodzina zdoła zejść podczas Świąt. Nie zabieraj kalorycznych dań na kolejne dni od rodziny – proponuje dobry dietetyk z Poradni dietetycznej Nutri-Med Wrocław.

 

  1. Zjedz to, co lubisz w mniejszej porcji. Zrezygnuj z potraw, za którymi nie przepadasz i zazwyczaj jesz je tylko z przyzwyczajenia. Tak jak w codziennej diecie wiesz, że możesz jeść większość produktów, pod warunkiem, że kontrolujesz ich ilość i nie przejadasz się. Dietetyczka z wrocławskiej poradni sugeruje także przerwy pomiędzy posiłkami i przypomina o odpowiednim nawodnieniu, co pomoże zmniejszyć apetyt.

 

  1. Zrezygnuj ze spożycia alkoholu. Po pierwsze zawiera on tzw. “puste kalorie”, ponieważ nie powoduje nadmiernego poczucia sytości i nie dostarcza organizmowi odpowiednich składników odżywczych. Po drugie, w miarę spożywania alkoholu zmniejszają się Twoje zahamowania i masz tendencję do spożywania większej ilości kalorii z pożywienia. Pamiętaj, że 50ml mocnego alkoholu lub lampka wina wytrawnego to już ok 100 kcal.

 

  1. Bądź uważny jak wygląda Twoje żywienie w święta, ale nie zamartwiaj się. W rzeczywistości święta to bardzo krótki okres w ciągu całego roku i choć mogą prowadzić do zaburzenia rutyny żywieniowej, nie są one najważniejszym aspektem zdrowego odżywiania w dłuższej perspektywie. Ważne jest, aby zwracać uwagę na swoje wybory żywieniowe przez cały rok, a w święta zachować względną równowagę – tłumaczy dietetyk z Centrum Dietetycznego Nutri-Med Wrocław.

 
Cieszmy się ze wspólnie spędzonego czasu zachowując umiar.

Zdecydowanie większy wpływ na naszą sylwetkę ma cały rok a nie kilka świątecznych dni. Poza tym założenie świąt powinno być takie, że chcemy celebrować ten czas z rodziną, a nie skupiać się tylko na objadaniu się siedząc za stołem. A po zakończeniu świąt postaraj się szybko wrócić do swoich codziennych zdrowych nawyków żywieniowych i aktywności fizycznej –radzi dietetyczka z wrocławskiej poradni dietetycznej.

 

Zdrowych i Radosnych Świąt życzy zespół Nutri-Med.