Wodorowe Testy Oddechowe (WTO) w kierunku SIBO (Small Intestinal Bacterial Overgrowth), czyli zespół przerostu bakteryjnego w jelicie cienkim, możecie Państwo przeprowadzić we wrocławskiej poradni dietetycznej Nutri-Med pod opieką wyspecjalizowanego dietetyka.

WODOROWY TEST ODDECHOWY - SIBO wykonujemy w gabinecie Nutri-Med ul. Wita Stwosza 15 A, Wrocław

Czas trwania: 180 minut, odczynnik laktuloza lub glukoza (na życzenie pacjenta)

Cena 150 zł 

Przerost Flory Bakteryjnej – Test SIBO Wrocław

SIBO - zespół przerostu bakteryjnego, czyli pojawienie się i wzrost bakterii w jelicie cienkim, które naturalnie bytują w jelicie grubym. SIBO nawet w 84% przypadkach jest przyczyną rozwoju jelita drażliwego.

Konsekwencje SIBO, to nie tylko przeróżne objawy gastryczne (biegunki, zaparcia, wzdęcia, uczucie przelewania), ale także zespół złego wchłaniania i co za tym idzie niedobory witamin i minerałów, które wywołują kolejne problemy zdrowotne.

Jakie są wskazania do wykonania testu?

Wskazania do wykonania testu SIBO:

  •     Diagnostyka objawów gastrycznych: wzdęcia, „przelewanie” i uczucie pełności w jamie brzusznej, częste odbijanie, gazy, kolki, refluks, nudności, wymioty, biegunki, bóle brzucha;
  •     Diagnostyka anemii i złego wchłaniania;
  •     Zespół jelita nadwrażliwego;
  •     Podejrzenie SIBOS (Small Intestinal Bacterial Overgrowth Syndrome; zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego);
  •     Diagnostyka złego wchłaniania cukrów (laktozy, fruktozy, ksylitolu).
Wodorowy Test Oddechowy (SIBO) na czym polega?

Pacjent wykonuje pierwsze badanie na czczo, po umyciu zębów. Wydycha powietrze przez około munuty do sprzętu mierzącego poziom wodoru.

Następnie pacjent spożywa odczynnik, na którym przeprowadzane jest badanie SIBO, zazwyczaj laktulozę (odczynniki dostępne są w gabinetach Nutri-Med gratis).

Po określonym czasie pobiera się kolejne próbki powietrza mierząc poziom wodoru w wydychanym powietrzu.  Badanie trwa 3 godziny, wykonuje się 10 pomiarów.

Wartość powyżej 20 ppm (porównując do wartości początkowej) zazwyczaj oznacza SIBO – wyniki powinny być jednak interpretowane lub skonsultowane z lekarzem.

Jak przygotować się do badania WTO?

Przygotowanie do badania Wodorowych Testów Oddechowych w kierunku SIBO:

  •     zjedzenie lekkiej kolacji; -pomiar na czczo, min. 12 godzin od ostatniego posiłku;
  •     bezpośrednio przed badaniem należy umyć zęby
  •     proszę zabrać przybory toaletowe;


Bezwzględnie przeciwwskazane przed testem SIBO są: alkohol, tytoń, a także gumy do żucia. W dniu poprzedzającym przeprowadzenie testu SIBO należy wystrzegać się ciężkostrawnych i wzdymających posiłków, a także bogatych w fruktozę (owoce, soki) i laktozę (mleko i jego przetwory). Należy odstawić również suplementy witaminowe i leki przeczyszczające.

Przeciwwskazaniem do badania SIBO jest także antybiotykoterapia i wykonana kolonoskopia w przeciągu 4 tygodni przed wykonaniem testu.

Sprawdź dodatkowe informacje o WTO!

Odczynniki są dostępne w Centrum Dietetycznym Nutri-Med gratis.