Zapytaliśmy dietetyka z poradni dietetycznej Nutri-Med we Wrocławiu co to są sirtuiny?
Sirtuiny są to białka bardzo ważne dla organizmu. Główną funkcją jaką pełnią to regulacja procesu starzenia, a tym samym wydłużenie młodości. Aktywują się w diecie redukcyjnej (redukcja kalorii 30-50%), stąd sirtuiny bywają nazywane genami młodości i genami szczupłości. Na ich podstawie została opracowana dieta SIRT, stosowana także przez Adele. Więcej informacji na temat tych związków przedstawi dietetyk z poradni dietetycznej Nutri-Med Wrocław.
Sirtuiny są obecne w nawet najprostszych formach życia i stwierdzono, że stanowią ewolucyjny aparat genetycznej kontroli starzenia, który jest uruchamiany celem promowania przeżycia w niekorzystnych warunkach środowiska - podkreśla dietetyk Wrocław. Zanim poznano sirtuiny powstało wiele prac badawczych (na zwierzętach i ludziach), które potwierdziły zależność między dietą zmniejszającą spożycie kalorii o 30-50% a wydłużeniem życia. Obecnie można tłumaczyć ten fakt, że dieta niskokaloryczna jest czynnikiem łagodnego stresu organizmu, co aktywuje sirtuiny -tłumaczy dietetyk. Dokładny mechanizm w jaki sposób sirtuiny wpływają na opóźnienie procesu starzenia jest wciąż badany.
Dietetyczka z gabinetu dietetycznego Nutri-Med Wrocław sprawdziła, że naukowcy odkryli korzystny efekt jaki wywołują sirtuiny w organizmie zależy od genów i nie występuje u każdej osoby. Dobrą wiadomością jest to, że sirtuiny występują naturalnie w żywności, czyli można uzyskać podobny efekt niezależnie od genotypu i bez diety.
Jaką dietę zastosować, żeby aktywować sirtuiny?
Do czynników żywieniowych, które aktywują sirtuiny, wymienia dietetyczka Wrocław to:
  • resweratrol - składnik czerwonego wina
  • katechiny – obecne w zielonej herbacie
  • teobromina – obecna w kakao
  • kurkumina – obecna w kurkumie
  • polifenole – obecne w warzywach, owocach i orzechach
  • metformina – lek przepisywany na cukrzycę i insulinooporność – również wywołuje w organizmie stan głodu, który aktywuje sirtuiny.

Warto wplatać do codziennego menu jak najwięcej produktów, które aktywują te białka, żeby zapewnić sobie dłuższe i lepsze jakościowo życie ☺
Dietetyczki z poradni dietetycznej Nutr-Med  (Wrocław) polecają co najmniej kilka razy w tygodniu wkomponować w swoje menu zielone koktajle na bazie jarmużu, natki pietruszki, cytryny, do których warto dodawać również awokado oraz siemię lniane lub chia, jako źródło zdrowych tłuszczów oraz owoc, np. pomarańcz, kiwi, jabłko lub banana.
Aktywatory sirtuin są obecne w wielu produktach, podkreśla dietetyk z wrocławskiego centrum dietetycznego. Zdrowa, urozmaicona i dobrze zbilansowana dieta powinna być podstawą naszego żywienia. Jeśli nie korzystasz z porad dietetyka w układaniu menu, zwróć uwagę, żeby w codziennych jadłospisach uwzględnić:

Papryczka chilli
Jarmuż
Soja
Borówki
Kapary
Lubczyk
Truskawki
Maliny
Kakao
Daktyle
Kurkuma
Seler
Kawa
Czerwona cebula
Orzechy włoskie
Czerwona cykoria
Oliwa z oliwek
Czerwone wino
Cytryna
Gryka
Zielona herbata
Rukola
Natka pietruszka


Chcesz przedłużyć młodość lub schudnąć? Zadbaj o swoją dietę- namawia dietetyk Wrocław. Małe zmiany w odżywianiu znacząco mogą poprawić zdrowie i długości życia.

Centrum Dietetyczne Nutri-Med - Dobry Dietetyk Wrocław