To pytanie nurtuje chyba każdą osobę, która chciałaby schudnąć. Dietetyk z Poradni Dietetycznej Nutri-Med we Wrocławiu i online omawia kilka wskazówek, aby proces redukcji wagi zakończył się trwałym sukcesem.

  • Zapomnij o diecie, zmień sposób żywienia na stałe

„Wszystko jest kwestią nastawienia”, jak potocznie mówi dietetyk z wrocławskiej Poradni dietetycznej Nutri-Med.
Żeby trwale schudnąć trzeba zmienić myślenie o jedzeniu. Jedzenie nie może pełnić roli umilacza, rozładowania emocji lub zabicia czasu. Należy myśleć, że jemy po to żeby żyć i być zdrowym. Zmieniamy sposób żywienia na stałe. Nie przechodzimy na dietę! Dlaczego?

Przekonanie, że przechodzimy na kilka tygodni lub miesięcy „na dietę”, z góry skazane jest na porażkę. Często nieświadomie zakładamy, że po czasie „diety” wróci czas poprzedniego sposobu żywienia. Z czym to się wiążę? Jeśli nie zmienimy nawyków, zaczynamy popełniać te same błędy żywieniowe, a to może doprowadzić do ponownego przyrostu wagi. Czasami efekt jojo przychodzi bardzo szybko po  diecie i kończy się wyższą niż wyjściowa wagą, nie mówiąc o kiepskim stanie psychicznym po kolejnej porażce. Słowo „dieta” dla wielu osób źle się kojarzy (wyrzeczenia, głód, produkty, za którymi nie przepadamy), więc najlepiej wyrzucić je ze swojego słownika i… zacząć racjonalnie się odżywiać – o czym zawsze przypomina dietetyk z wrocławskiej poradni żywieniowej Nutri-Med. Twój styl żywienia musi być dopasowany do stylu życia, aktywności, preferencji żywieniowych, a przede wszystkim dania muszą smakować. Jadłospis będzie dobrze skomponowany, kiedy nie będziesz czuł się jak na diecie!

  • Zmieniaj nawyki stopniowo

Jak zmienić nawyki żywieniowe? Zdrowych nawyków żywieniowych jest bardzo dużo i dla wielu osób jest to zbyt trudne, aby wprowadzić je wszystkie jednocześnie. A im jest trudniej, tym szybciej się zniechęcamy, zauważa dietetyk z gabinetów dietetycznych Nutri-Med Wrocław.

Najlepiej we współpracy z dietetykiem ustalić cel i listę nawyków, które chcemy utrwalić. A następnie krok po kroku, stopniowo, zaczynając od najłatwiejszych wdrażać je w życie.  

  • Bądż elastyczny

Życie przynosi wiele niespodzianek każdego dnia. Na poziomie żywieniowym mogą to być między innymi:. zjedzenie przez męża/żonę przygotowanego na następny dzień posiłku, korek w drodze do domu w porze podwieczorku i nagły duży głód, niespodziewany wyjazd, choroba, spontaniczne wyjście ze znajomymi, początek sezonu truskawkowego  i wiele wiele innych. I co wtedy?

 Aby móc poradzić sobie w tych  trudnych żywieniowo sytuacjach należy tak formułowac zalecenia żywieniowe, aby wybrnąć z nich możliwe jak najlepiej. Z dietetykiem warto ustalić strategie na sytuacje kryzysowe, tak zwany plan B. Jest to ważne, aby potrafić elastycznie dopasować się do każdej nowej sytuacji. Bez myślenia: „wszystko, albo nic”, „mam nieudany dzień żywieniowo to i tak dzień stracony”, albo „zjadłem/am dzisiaj ciasto to popuszczamy sobie zupełnie”. Im więcej trudnych sytuacji uda nam się dobrze przejść, tym powodzenie redukcji ciała w sposób stały jest większe, a nasza samoocena wzrasta – tłumaczy dietetyk Nutri-Med Wrocław.

  • Daj sobie czas

Kiedy zacząć odchudzanie? Na proces zmiany stylu życia i nawyków żywieniowych trzeba się dobrze przygotować, przemyśleć, zwłaszcza, jeśli mamy za sobą nieudane próby. Dlatego warto zanim go rozpoczniemy skontaktować się z dobrym dietetykiem lub psychodietetykiem, który pomoże przenalizować dlaczego poprzednia próba się nie udała. Podpowie na co zwrócić uwagę, a także dobierze indywidualne zalecenia żywieniowe. Czasami także lepiej przełożyć cały proces na później, jeśli akurat w naszym życiu dzieje się za dużo i nie mamy w sobie na tyle energii, żeby unieść jeszcze i to.

Bywa, że lepiej zacząć kilka tygodni później, ale ze „spokojną glową”, bo to daje większe szanse na sukces. Najważniejsza jest motywacja wewnętrzna i nasz zasób energii. Sam musisz chcieć, a specjalista może Cię wspierać w dążeniu do celu.

Czy odchudzanie może być skuteczne? Tak, jeśli odpowiednio się do niego przygotujemy na każdym jego etapie, dlatego dietetycy Nutri-Med Wrocław chętnie pomogą!