Niedoczynność tarczycy o podłożu autoimmunologicznym – Hashimoto

Choroby tarczycy dotykają już ponad 300 miliony osób na całym świecie, wzrost pacjentów z tymi chorobami obserwuje także dietetyk z Centrum Dietetycznego Nutri-Med we Wrocławiu. Duża część przypadków to zaburzenia o podłożu autoimmunologicznym. Jednym z nich jest przewlekłe limfocytowe zapalenie tarczycy prowadzące do jej niedoczynności – Hashimoto.

Podstawowym zaburzeniem w tej chorobie jest nieprawidłowe działanie układu immunologicznego, który nie rozpoznaje tarczycy jako własnej tkanki i kieruje przeciwko niej przeciwciała. Zadaniem przeciwciał jest „pozbycie” się obcej tkanki, co prowadzi do powolnego niszczenia tarczycy –tłumaczy dietetyk z wrocławskiej poradni dietetycznej.

Jakie są przyczyny Hashimoto?

 

Przyczyny powstawania Hashimoto są niejednoznaczne. Doktor Alessio Fasano przyrównuje je do trójrogowego stołka, który dla swojej stabilności musi posiać wszystkie 3 nogi. Za 3 czynniki niezbędne do pojawienia się tej choroby uznaje się: predyspozycje genetyczne, nieprawidłową błonę śluzową jelit, prowadzącą do ich nieszczelności oraz czynnik wyzwalający, taki jak toksyny w środowisku, choroby, ciąża lub przewlekły stres. Specjaliści porównują organizm osób z chorobą Hashimoto do naładowanego pistoletu, którego spust naciska środowisko i uruchamia reakcję autoimmunologiczną. Najczęstszym wspólnym czynnikiem poprzedzającym objawy tej choroby jest nadmierny stres lub zespół chronicznego zmęczenia – informuje dobry dietetyk. Czynnikiem spustowym mogą być również infekcje wirusowe (80% osób z chorobą Hashimoto przeszło zakażenie wirusem Ebstain-Barr’a), bakteryjne (np. Helicobacter Pylorii, Yersinia) i choroby odkleszczowe (Bolerioza).

 

Jakie są objawy Hashimoto?

Do najczęściej występujących objawów choroby Hashimoto można zaliczyć:

 

- wzrost masy ciała bez istotnej zmiany nawyków żywieniowych,

- wypadanie włosów,

- suchość i szarość skóry,

- przewlekłe zmęczenie i senność,

- „mgła mózgowa” – problemy z koncentracją i pamięcią krótkotrwałą,

- zmienność nastroju i depresja,

- częste marznięcie,

- zaburzenia trawienia,

- brak tolerancji na wysiłek fizyczny,

- obfite miesiączki.

 

Jaką diagnostykę zastosować aby zbadać tarczycę?

Do podstawowych badań oceniających pracę tarczycy, według dietetyka z Poradni Dietetycznej Nutri-Med, należy TSH – hormon przysadki regulujący ilość hormonów wydzielanych przez tarczycę. Wyniki dla tego parametru powinny mieścić się w granicach 0,2 do 2,5µIU/ml (normy mogą różnić się w zależności od laboratorium). Wielu specjalistów twierdzi jednak, iż wartości powyżej 2,5 µIU/ml już mogą wskazywać na utajone zaburzenia pracy tarczycy lub na predyspozycje do pojawienia się ich w ciągu najbliższych 20 lat. Innymi niezbędnym badaniami są stężenia właściwych hormonów tarczycy – trójjodotyroniny (fT3) i tyroksyny (T4), by sprawdzić, czy nie pojawiły się ich niedobory, świadczące o klinicznej niedoczynności. Aby potwierdzić lub wyeliminować podejrzenia dotyczące zapalenia tarczycy o podłożu autoimmunologicznym należy sprawdzić poziom przeciwciała  antyTPO i antyTG. Oprócz badań laboratoryjnych, podczas diagnostyki tarczycy istotne jest USG tarczycy. Dietetyk z wrocławskije poradni Nutri-Med. podkreśla także, że osobom ze zdiagnozowaną niedoczynnością tarczycy poleca się kontrolę poziomu niektórych witamin i minerałów, szczególnie: selenu, magnezu, ferrytyny, witaminy D oraz B1 i B12. Niedobór tych składników często towarzyszy chorobie Hashimoto.

 

Ciekawostka: Niedobór witaminy D istotnie wpływa na objawy typowe dla tej choroby takie jak chroniczne zmęczenie i wysoki poziom przeciwciał TPO.  Podobnie zaburzona praca jelit związane z nietolerancja pokarmową (IgG) lub nietolerancją składników w pokarmach np. laktozy (co można wykazać m.in. poprzez Wodorowe Testy Oddechowe, o czym opowie na wizycie dobry dietetyk Nutri-Med Wrocław), może mieć wpływ na podwyższone przeciwciała.

 

Jaką dietę stosować w chorobie tarczycy i Hashimoto?

Wielu specjalistów proponuje dietę bezglutenową, bezmleczną, paleo, autoimmunologiczną, wykluczająca jod, GAPS, bezsojową, ekologiczną, z niską zawartością FODMAPs, przeciwgrzybiczną i eliminacyjna. Najbardziej rozsądną z nich wydaje się być jednak ta ostatnia, z doświadczenia w gabinecie tłumaczy dobry dietetyk Nutri-Med Wrocław. Dieta eliminacyjna polega na wyeliminowaniu tych składników pokarmowych, których nie toleruje osoba chora. Ich obecność w diecie może wpływać istotnie na poziom przeciwciał wytwarzanych przeciwko tarczycy. W tym celu warto jest wykonać testy na nietolerancje pokarmowe. Do najczęściej pojawiających się nietolerancji pokarmowych wśród osób chorujących na Hashimto można zaliczyć pszenicę, mleko krowie, jaja kurze, drożdże i gluten. Po usunięciu z codziennego menu szkodliwych dla danej osoby składników należy uszczelnić barierę jelitową probiotykami (dobrze sprawdzić stan jelit wykonując także Wodorowe Testy Oddechowe, o czym dokładnie opowie dobry dietetyk Nutri-Med podczas wizyty). Wodorowe Testy Oddechowe można także wykonać w naszej placówce przy ul. Wita Stwosza we Wrocławiu.

 

Do podstawowych zadań w chorobie Hashimoto należy wyregulowanie układu odpornościowego, regeneracja wątroby, trzustki i tarczycy, uzupełnienie niedoborów pokarmowych, poprawa stanu jelit i remisja choroby, wylicza dobry dietetyk Nutri-Med Wrocław.

 

Założenia diety w Hashimoto przygotowane przez dietetyka z Poradni Dietetycznej Nutri-Med we Wrocławiu:

- wyeliminowanie produktów, które nasilają reakcje autoimmunologiczną organizmu               i wpływają na szczelność bariery jelitowej;

- wyeliminowanie źle tolerowane produkty spożywcze (np. wzdymających, powodujących problemy gastryczne – często laktoza);

- suplementowanie selenu w formie preparatów bez drożdży po 4h od zażycia hormonów tarczycy oraz witaminy D i kwasów omega-3, a także witamin z grupy B i magnezu;

- zażywanie probiotyków, zaczynając od jednoszczepowych, a na wieloszczepowych kończąc,

(szczególnie polecane są probiotyki dobrane na podstawie analizy mikroflory jelitowej (szczegóły omówi dobry dietetyk Nutri-Med podczas konsultacji) które maja za zadanie uszczelnić barierę jelit;

- wsparcie wątroby w odtruwaniu organizmu –unikanie: nadmiaru floru, rtęci, bisfenolu (znajdującego się w plastikowych opakowaniach). Aby wzmocnić wątrobę poleca się suplementacje ostropestem plamistym oraz N-acetylocysteiną;

 - używanie produktów pochodzących z dobrych źródeł, np. ekologicznych lub od lokalnego rolnika.

 

Ciekawostka: Związki goitrogenne znajdujące się warzywach kapustnych i krzyżowych takich jak np. kapusta, brukselka, jarmuż i kalafior, kiedyś były całkowicie zakazane dla osób chorujących na niedoczynność tarczycy. Ich obecność w żywności obniża wchłanianie jodu. To właśnie niedobór jodu był przyczyną pojawiającej się w latach 50 niedoczynności tarczycy. Jednak w dzisiejszych czasach zaburzenia pracy tego narządu spowodowane niedoborem jodu pojawia się bardzo rzadko ze względu na wprowadzenie na rynek spożywczy soli jodowanej. Dodatkowo dziś wiadomo, że warzywa te w formie gotowanej lub kiszonej, pozbawione są związków goitrogennych.

 

Osoby, które borykają się z chorobami tarczycy i czują się zagubione w kwestii zaleceń żywieniowych, zapraszamy na konsultację i do współpracy z dobrym dietetykiem Nutri-Med we Wrocławiu.