Jesień to czas rozkwitu sezonu na dynię. Czy wiesz jakie są rodzaje dyni lub jak ją przygotować?

Dietetyczka z wrocławskiej poradni dietetyczne Nutri-Med zaproponuje przepisy i podpowie jak zastosować w kuchni to wspaniałe warzywo.

 

Dynia jest bogata w witaminy i minerały. Można z niej przygotować wiele dań zarówno na słodko jak i wytrawnych. Warzywo o wielu „twarzach”.

Dynia to słodkie pomarańczowe warzywo. Jest idealne do smażenia, pieczenia, marynowania i gotowania. Można przygotować pyszną, jesienną zupę dyniową z rozgrzewającymi przyprawami takimi jak imbir, ostra papryka, curry,  czy też z dodatkiem pomidorów dla osób lubiących bardziej klasyczne smaki- podpowiada dietetyk z Poradni Dietetyczne Nutri-Med we Wrocławiu.

Jakie są rodzaje dyni?



Muscat de Provence to inna odmiana dyni, którą też warto spróbować. Ma charakterystyczny intensywnie pomarańczowo-czerwony miąższ. Znakomicie nadaje się do placków i potraw makaronowych. Delikatnie orzechowym i kremowym smakiem może pochwalić się dynia Hokkaido. Inne odmiany dyni to makaronowa (delikatna w smaku, po ugotowaniu rozpada się na makaronowe pasemka) i piżmowa (słodka, o orzechowej nucie, doskonała do zup, zapiekanek, chlebów i ciast).

 

Bogate i zdrowe wnętrze dyni

Dynia to przede wszystkim smakowity miąższ, który ma w sobie samo zdrowie. Jest bogaty w beta-karoten, witaminy z grupy B i C, a także takie pierwiastki jak wapń, żelazo, magnez i fosfor, wylicza dietetyczka wrocławskiej poradni. Jedzenie dyni wzmacnia układ odpornościowy, pobudza trawienie, obniża poziom tłuszczów we krwi i pomaga zredukować tkankę tłuszczową. Warto jednak wiedzieć, że dynia ma wysoki indeks glikemiczny, dlatego nie powinni objadać się nią diabetycy.

 

To pestka!

Może się wydawać, że pestki są bez znaczenia. Nie w przypadku dyni. Obfitują w duże ilości cynku, który wpływa pozytywnie na cerę. Dyniowe pestki dostarczają także witamin z grupy B i fitosteroli, które chronią przed miażdżycą. Pestki dyni są bogate w magnez, stąd poleca się je zestresowanym, przypomina dietetyczka Nutri-Med. Pestki dyni doskonale sprawdza się jako dodatek do sałatek, ciast i chleba, a także jako przegryzka, poleca dietetyczka wrocławskiej poradni.

 

Nie zapomnij o oleju z nasion

Z pestek dyni produkuje się także cenny olej, który obfituje w wiele składników przydatnych naszemu organizmowi. Pamiętaj jednak, by używać go tylko na zimno do sałatek lub innych dań, ponieważ przy wysokiej temperaturze smażenia lub pieczenia do smażenia tworzy szkodliwe związki. Dyniowy olej bogaty jest w wielonienasycone kwasy omega 3 i 6, których potrzebujemy do budowy błon komórkowych. Kwasy omega 3 i 6  pomagają również w utrzymaniu koncentracji, przyswajaniu wiedzy i poprawie pamięci. Olej z dyni, to także dobre źródło witaminy E, która zapewnia utrzymaniu młodości i płodności. Dbający o wygląd docenią także rolę witaminy E dla dobrej kondycji skóry, włosów i paznokci.  Olej z pestek dyni ma tyle zalet, warto mieć w swojej domowej spiżarni, zachęca dietetyczka wrocławskiej poradni.

Dietetyczka wrocławskiej poradni przedstawia kilka pysznych przepisów, a po więcej zaprasza na konsultację do Centrum Dietetycznego Nutri-Med.

Razowe placuszki dyniowe z cynamonem [1 porcja]: 100 g ugotowanej dyni hokkaido, 1 jajko, 1 białko jaja, 40 g mąki razowej pszennej, orkiszowej lub żytniej, 10 g syropu klonowego, 1/3 łyżeczki cynamonu, spora szczypta kardamonu, spora szczypta kurkumy, 10 g migdałów. Dynię gotujemy ze szczyptą soli do miękkości, odcedzamy (hokkaido nie musimy obierać ze skóry).Lekko przestudzone kawałki dyni blendujemy wraz z jajkiem i białkiem na puree, które następnie łączymy z resztą składników (oprócz migdałów) na dość gęstą masę. Na bardzo dobrze rozgrzaną, teflonową patelnię nakładamy po 2 łyżki "ciasta" i rozprowadzamy na kształt okrągłych placuszków, smażymy je po około 2 minuty z obu stron. Na talerzu posypujemy gotowe placki cynamonem i migdałami, opcjonalnie możemy też nałożyć na nie świeże owoce lub np. polać jogurtem naturalnym. [323 kcal, 15,6g białka, 39,2g węglowodanów, 11,2g tłuszczów]

Wegańskie burgery z komosy ryżowej i dyni [3 sztuki]: 60g komosy ryżowej, 25g płatków owsianych górskich (duża, czubata łyżka), 5g siemienia lnianego (łyżeczka), 10g słonecznika (łyżka), 100g dyni (można znaleźć mrożoną), 2 łyżki posiekanej czerwonej cebulki, 60 ml wody, bazylia, oregano, kurkuma, ostra papryka, 3 duże pomidory suszone z zalewy, sól. Komosę ryżową i dynię gotujemy w lekko osolonej wodzie (można ugotować je razem). Po odcedzeniu wyciągamy dynię i w miseczce rozgniatamy jej kawałki widelcem. Płatki owsiane oraz siemię zalewamy w kubeczku niedużą ilością wrzątku (60ml) i odstawiamy na 10 minut pod przykryciem, następnie blendujemy uzyskując kleistą papkę. Wszystkie przygotowane produkty wkładamy do miski, dodajemy posiekane suszone pomidory, cebulę, słonecznik oraz przyprawy, całość dokładnie mieszamy. Otrzymaną masę dzielimy na trzy części, formujemy w spore kule i kładziemy je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, następnie dociskając łyżką formujemy burgery. Blaszkę wkładamy do nagrzanego piekarnika i pieczemy w 220'C przez 20 minut. [1 burger dostarcza: 152 kcal, 5,7g białka, 20g węglowodanów 4,8 g tłuszczu]

Pasta z dyni i masła orzechowego [3-4 porcje]: 1 szklanka puree z dyni (ok. 200g), łyżeczka soku z cytryny, łyżeczka sosu sojowego (5g), 1 suszony pomidor (20g), płaska łyżka masła orzechowego (20g), 1 łyżeczka oleju, ¼ cebuli (25g), pieprz, sól, opcjonalnie płatki chilli i pieprz cayenne. Puree dyni z zblendować z sokiem z cytryny, sosem sojowym, suszonymi pomidorami i masłem orzechowym. Cebulkę posiekać i zeszklić na łyżeczce oleju. Opcjonalnie wraz z cebulką można podsmażyć natkę pietruszki/kolendry i płatki chilli. Wymieszać cebulkę z pastą, doprawić. (całość: 306 kcal, 7g b, 22g t, 18,5g w, 9g bł)

Makaron razowy z pieczoną dynią [2 porcje]: 100g makaronu razowego, 1 łyżka oliwy z oliwek, 3 duże orzechy włoskie, 3 łyżki startego parmezanu, sól, pieprz,  dynia – 300g obrana i pokrojona kostkę, sól, pieprz, zabek czosnku, świeży rozmaryn/szałwia, łyżka oliwy z oliwek. Piekarnik nagrzać do 200 stopni. Do naczynia żaroodpornego włożyć dynię, doprawić solą, czarnym i kolorowym pieprzem, dodać czosnek, rozmaryn i oliwę z oliwek. Wymieszać i wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec przez 20 minut. W międzyczasie ugotować makaron razowy w osolonej wodzie. Odcedzić, umieścić z powrotem w garnku i wymieszać z 1 łyżką oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia, przykryć. Rozgrzać małą patelnię i lekko zrumienić pokruszone orzechy. Wymieszać upieczoną dynię z makaronem. Doprawić pieprzem połowę tartego sera i orzechów. Podgrzać jeszcze na małym ogniu 1-2 minuty, wymieszać. Podawać prosto z gorącego naczynia lub nałożyć do oddzielnych talerzy, posypując resztą orzechów i sera. [1 porcja: 407 kcal, 15g białka, 19 g tłuszczu, 41g węglowodanów, 6g bonnika]