Zapewne każdy z Nas wypowiedział z początkiem stycznia popularny zwrot „Nowy Rok- Nowy początek-Nowe postanowienia!”.

Z natury lubimy zmieniać swoje przyzwyczajenia na początku danego okresu – początek miesiąca, początek tygodnia, czy właśnie początek roku. Należy pamiętać, że każde postanowienie wymaga innego przygotowania. Jednak łączy je Nasza wewnętrzna motywacja. To coś, co Nas napędza do zmiany w swoim życiu i determinuje.

Zatem jakie są najczęstsze błędy w niedotrzymywaniu postanowień? Jak zaplanować realizację swoich celów by zakończyły się pomyślnie? Na to pytanie odpowiada doradca żywieniowy z Centrum Dietetycznego Nutri-Med We Wrocławiu.

Badania pokazują, że co trzeci Polak planuje postanowienia noworoczne – deklaruje dietetyczka z Wrocławia. Niestety, ponad 60% postanowień kończy się po pierwszym tygodniu. Dlaczego tak się dzieje? Dietetyk z wrocławskiej poradni dietetycznej Nutri-Med wyjaśnia:

  1. Szybko się zniechęcamy.

Postanawiamy sobie – od Nowego Roku zaczynam biegać. Zima nie jest idealnym miesiącem do rozpoczęcia przygody z aktywnością na zewnątrz. Szybko się zniechęcamy gdy po powrocie z pracy czy zakupów za oknem jest ciemno, a pogoda nie zachęca do wyjścia z domu. Tym samym szybko dajemy za wygraną.

Należy zadbać o to, by postanowienie było realne do wykonania – podkreśla dietetyczka Wrocław. Podjęcie wymienionej na przykładzie aktywności fizycznej jest dobre o każdej porze roku, jednak warto znaleźć taką, która sprawia nam satysfakcję, może łączyć przyjemne z pożytecznym, a przy okazji poprawi samopoczucie i zdrowie. Zimą świetnie sprawdzi się basen, siłownia, jazda na łyżwach, a nawet ćwiczenia w domu. Stawiajmy sobie zatem bardziej realne zadania i małymi krokami dochodźmy do celu- proponuje dietetyczka.

  1. Zapominamy o codziennym zmęczeniu i emocjach.

Swoje postanowienia planujemy w Nowym Roku, gdy jesteśmy wypoczęci i gotowi do działania. Następnie wracamy do pracy, mamy zająć się domowymi obowiązkami,, a miejsca na postanowienie nagle brak.  Według dietetyka z Poradni Dietetycznej we Wrocławiu należy skupić się na tym, by to co sobie założyliśmy mogło stanowić część codziennego planu dnia. Warto zamiast jednego wielkiego postanowienia wyznaczać sobie małe cele, które staną się fundamentem głównego zadania. Z czasem postanowienie może wejść w nawyk, co będzie dodatkową determinacją i rutyną dnia codziennego. Takie postanowienia, przemyślane i zorganizowane mają szansę się udać.

  1. Planowanie nie jest takie złe!

Organizacja własnego planu dnia jest bardzo pomocna przy dzisiejszym natłoku obowiązków. Tak samo wygląda z postanowieniami – jeśli chcemy zmniejszyć swoją masę ciała, zaplanujmy to. Małymi krokami, rozpoczynając od wizyty u specjalisty, wdrażając poszczególne etapy, by ostatecznie była to zmiana nawyków żywieniowych na całe życie –zachęca dietetyk Wrocław. Zaplanujmy mały cel, by na koniec osiągnąć wielki sukces.

Kluczem do zrealizowanych postanowień obok determinacji i wewnętrznej motywacji jest również to, jak je zaplanujemy. Jak to zrobić?
Sprawdź także: https://nutri-med.pl/blog/27-postanowienia-noworoczne
Po te i inne porady zapraszamy do Centrum Dietetycznego Nutri-Med we Wrocławiu. Trzymamy kciuki za wszystkie zaplanowane postanowienia noworoczne.