W życiu każdego człowieka sen odgrywa niebagatelną rolę. O korzyściach płynących z prawidłowej ilości i jakości snu opowiada dietetyk z Centrum Dietetycznego Nutri-Med we Wrocławiu.

             Dbając o właściwą higienę snu dajemy organizmowi solidny fundament do budowania zdrowego trybu życia, a co za tym idzie minimalizowanie ryzyka przewlekłego zmęczenia oraz stresu, który może się przeradzać w poważne choroby cywilizacyjne, ale tez rozdrażnienie, brak skupienia lub apatię. W dobie dzisiejszego pędu w zyciu codziennym oraz stresu towarzyszącego w ciągu dnia, higiena snu niestety schodzi na drugi plan- uważa dietetyczka z wrocławskiego centrum dietetycznego Nutri-Med.

                Światowy Dzień Snu przypada 19 marca – podczas równonocy wiosennej - informuje dietetyczka z Wrocławia. Święto zostało ustanowione przez Komitet Światowego Dnia Snu, który jest częścią Światowego Stowarzyszenia Medycyny Snu, by przypomnieć ludziom jak ważny jest efektywny sen. Należy pamiętać, że nie liczy się jedynie długość snu, ale również jego jakość, podkreśla dietetyk z Nutri-Med Wrocław.

Jak długo powinniśmy spać?

                Szacuje się, że optymalna długość snu dla przeciętnej osoby dorosłej to 7-8 godzin. To właśnie podczas snu mózg jest w stanie przeanalizować wspomnienia zebrane z całego dnia, co przekłada się na większą kreatywność. Zatem gdy mamy przed sobą trudny dzień w pracy, egzamin w szkole, czy inne ważne wydarzenie w życiu wymagające od nas kreatywności – warto zadbać o długi, efektywny sen –proponuje dietetyczka z wrocławskiej poradni dietetycznej.

Po co nam sen?

                Badania pokazują, że sen wpływa nie tylko na jakość, ale i długość życia. W 2010 roku dowiedziono, że kobiety, które sypiają w ciągu doby mniej niż 6 godzin wykazują większą śmiertelność od pań, które śpią więcej niż 6 godzin dziennie. Co więcej, sen stanowi podstawowy czas na regenerację organizmu. Podlegają mu zarówno mięśnie i mózg, jak i wszystkie narządy. Według dietetyczki utrzymanie higieny snu koreluje z kontrolą naszej wagi – bardzo pożądane podczas redukcji masy ciała. Zatem efektywny sen korzystnie wpływa zarówno na ciało jak i umysł.

Przewlekły brak snu – poniżej 6 godzina na dobę, może wpłynąć na wzrost wydzielania hormonu zwanego  greliną, a to w dużej mierze pobudza nasz apetyt.

 Jeśli zatem organizm nie ma energii z odpoczynku to szuka jej w pożywieniu. Zwiększa się apetyt, szczególnie na węglowodany bądź cukry, co może wpłynąć negatywnie na nasze zdrowie i sylwetkę.

Jak zadbać, by Nasz sen był efektywny?

 5 złotych zasad dietetyków z Centrum Dietetycznego Nutri-Med we Wrocławiu:

  • Należy dokładnie wywietrzyć pokój przed snem.

Dzięki świeżemu powietrzu łatwiej przyjdzie nam zasnąć i ograniczymy ilość pobudek w nocy. Świetnie sprawdza się również wieczorny spacer lub jogging.

  • Ostatni posiłek powinien być spożyty na 2-3 godziny przed snem.

Najlepiej, by był lekkostrawny. Dzięki temu, dolegliwości żołądkowe nie będą nas budziły w nocy.

  • Zadbaj, by w pokoju było ciemno.

Nie należy zasypiać przy telewizorze, czy świetle telefonu. Jeżeli nie jesteś w stanie zasnąć w ciszy, spróbuj muzyki relaksującej.

  • Zadbaj o prawidłowy dobór poduszki, by zminimalizować uczucie bolesnego karku i kręgosłupa.

Bardzo dobrze sprawdzają się poduszki profilowane – polecane osobom z dolegliwościami kręgosłupa.

  • W przypadku problemów ze snem zamiast tabletek warto wypróbować olejki eteryczne – lawenda, mięta, jałowiec, róża. Można skropić poduszkę, piżamę lub wkropić kilka kropel do kominka zapachowego.

Zadbajmy dziś, aby w Światowy Dzień Snu, zasady efektywnego snu stały się częścią naszego rytmu dobowego. Bowiem im sen bardziej efektywny, tym człowiek bardziej wypoczęty i szczęśliwy!

 Dobrej nocy życzą dietetycy z Centrum Dietetycznego Nutri-Med we Wrocławiu!