Woda jest jednym z najważniejszych składników pokarmowych dla ludzi. Jest niezbędna do regulacji temperatury ciała, bierze czynny udział w utrzymaniu gospodarki wodno-elektrolitowej – tłumaczy dietetyk z poradni we Wrocławiu. Dzięki jej zawartości w płynach ustrojowych i tkankach możliwa jest dystrybucja składników pokarmowych, związków chemicznych oraz tlenu w organizmie.
Ile płynów powinniśmy wypić?
W tym artykule dietetyk z wrocławskiego Centrum Dietetycznego Nutri-Med przypomni jaką ilość wody powinien pić człowiek w ciągu dnia oraz poradzi, w jaki sposób wyrobić sobie zdrowy nawyk picia wody.
Woda w naszym ciele:
Składamy się w 60-70% z wody. Jest to niezbędny składnik do prawidłowego funkcjonowania organizmu, bowiem już uczucie suchości w ustach świadczy o 2% odwodnieniu organizmu, które może być wysoce niebezpieczne, a na szerszą skalę wysokie odwodnienie może prowadzić nawet o śmierci. Co ciekawe, organizm ludzki bez wody jest w stanie przeżyć jedynie 3 dni, a bez jedzenia ponad 10 razy dłużej. Dlatego tak ważne jest, by odpowiednio nawadniać swój organizm – informuje dietetyczka z Wrocławia. Do tego najlepiej sprawdzi się czysta woda. Jednak w Naszym społeczeństwie wciąż mało osób pije czystą wodę, wybierając z półek sklepowych słodkie napoje gazowane, soki oraz wypijając hektolitry kawy.
Zatem ile płynów należy przyjmować w ciągu dnia aby uniknąć skutków ubocznych wynikających z odwodnienia?
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca wypijanie średnio 2-2,5l, jednak wody w ciągu dnia. Jest to zależne od wieku oraz masy ciała. Wodę należy wypijać regularnie, jednostajnie przez cały dzień. Gdy zapominamy nawadniać się przez cały dzień, a wieczorem wypijemy butelkę wody, niestety nie odżywi ona tkanek, jedynie zostanie szybko wydalona w toalecie. Najlepiej policzyć nasze zapotrzebowanie mnożąc masę ciała * 30 ml lub 40 ml przy upałach.
Jakie korzyści płyną z odpowiedniego nawodnienia?
Wypijanie wody niesie za sobą same korzyści. Po pierwsze świetnie ujędrnia i napina skórę. Niewłaściwie nawodniona skóra staje się sucha, pozbawiona poprawnego kolorytu, pomarszczona. Staje się również bardziej podatna na wypryski, a nawet cellulit –przytacza wrocławska dietetyczka. Po drugie picie wody korzystnie wpływa na prawidłową prace układu moczowego – właściwą pracę i filtrację nerek. Ponadto dietetyk wymienia, że nieprawidłowe nawodnienie może się wiązać z bólami stawów, skurczami mięśni, zmęczeniem, rozdrażnieniem oraz problemami z koncentracją.
Co zrobić żeby picie wody weszło w nawyk?
Dietetyk z Centrum Dietetycznego Nutri-Med ma trzy złote zasady:
- Zawsze nos przy sobie butelkę wody np. w torebce/plecaku. Przypomni Ci to o regularnym wypijaniu wody w ciągu dnia.
- Postaw sobie butelkę/ szklankę wody w zasięgu wzroku. Będzie to powodowało częstsze sięganie po wodę. Możesz także zainstalować aplikację, która będzie przypominała o nawodnieniu.
- Na butelce możesz namalować mazakiem kreski z godzina, do której powinieneś wypić dana ilość wody. Dzięki temu będziesz pilnować regularnego wypijania określonej ilości wody.
Pamiętaj, jeśli poczujesz, że jesteś głody zastanów się czy to nie pragnienie. Często mylnie odczuwamy te objawy.
Powodzenia życzą dietetycy z Centrum Dietetycznego Nutri-Med