Wielkanoc kulinarnie to jajko, chrzan, bazie, pisanki, ale i mazurek!

W związku z tym, że wielkimi krokami zbliża się czas, gdy każda gospodyni rozpocznie przygotowania do świąt, dietetyk z Centrum Dietetycznego Nutri-Med we Wrocławiu proponuje kilka inspiracji jak obniżyć kaloryczność świątecznych potraw.

Najwięcej kalorii w świątecznej diecie pochodzi z majonezu, którego duże ilości znajdują się zarówno w połączeniu jajkami, jak i w sałatkach. Bardzo prostym sposobem, aby ilość tę obniżyć bez utraty kojarzącego się ze świętami smaku, jest połączenie majonezu z jogurtem w stosunku 1:1 lub jogurtu z musztardą 1:1 – proponuje dietetyczka z Wrocławia. Podobnie można doprawić bardzo popularną sałatkę jarzynową. Zamiast dodatku majonezu do  jajek można również wypełnić je farszem rybnym lub warzywnym. Będą się one pięknie prezentować na stole, a do tego urozmaicą i dodadzą smaku świątecznym potrawom.
Zamiast majonezu w sałatkach można użyć sosu na bazie oliwy i soku z cytryny lub samego jogurtu z ziołami. Jeśli na wielkanocnym stole będą królować sałatki warto wybierać te bogate w świeże warzywa, a zrezygnować z tych składających się z makaronu lub ryżu.

 

Wędliny podobnie, jak jajka lub żurek są tradycyjną częścią wielkanocnego stołu. Według dietetyka z wrocławskiej poradni dietetycznej Nutri-Med. warto wybierać te chudsze, jak polędwica, schab lub drób, które są równie smaczne, a zawierają znacznie mniej tłuszczu niż boczek, baleron, czy tłusta wieprzowa szynka.

Do żurku warto wybrać jak najchudszą białą kiełbasę i dodać ją do zupy po wcześniejszym długim gotowaniu w osobnym garnku. Zupa będzie chudsza i lżejsza, a z kiełbaski wytopi się zbędny tłuszcz. Mięsne dania najlepiej przygotować w piekarniku lub dusić bez dodatku tłuszczu. Zwykle tak przyrządzone mięsa są równie smaczne, co smażone, a jednak odchudzą nasze menu–tłumaczy dietetyczka.

 

Święta zwykle nie mogą obejść się bez babki, mazurka, makowca. Te ciasta zawierają sporo cukru, tłuszczu, często dodawane do nich bakalie i oblanie polewami dodatkowo zwiększa ich kaloryczność.

Z tych względów lepiej wybierać ciasta bez kremów, polewy, maku, czy innych kalorycznych dodatków, np.  biszkopt z owocami, galaretką lub owocowym deserem lub musem.

Mazurek to tradycyjne wielkanocne ciasto, ale nie wywodzi się jednak z Polski. Swoje korzenie ma najprawdopodobniej w Turcji, a w naszym kraju zagościło pod koniec XV wieku. Początkowo było wypiekane na zakończenie Wielkiego Postu jako nagroda dla tych, którzy żyli we wstrzemięźliwości od deserów i potraw mięsnych przez 40 dni. Co ciekawe, interpretacja mazurka w każdym gospodarstwie domowym pozostaje inna. Liczy się jedno – ma być nieziemsko słodko!

Dietetyk z wrocławskiej poradni dietetycznej Nutri-Med  proponuje „zdrowsze”, lecz dalej słodkie wersje mazurka wielkanocnego.

 

  1. MAZUREK Z MIGDAŁAMI, MASŁEM ORZECHOWYM I MORELAMI

Składniki:

Spód

-szczypta proszku do pieczenia

-4 łyżki miodu/ syropu klonowego

-160g zimnego masła

-250g mąki orkiszowej

-kilka łyżek zimnej wody

-1 łyżeczka olejku waniliowego

Krem orzechowy

-5 łyżek miodu/syropu klonowego

-200g masła orzechowego gładkiego

-łyżka soku z cytryny

Do dekoracji

- 10 moreli suszonych

-garść płatków migdałowych

-opcjonalnie polewa z gorzkiej czekolady (40g czekolady+2 łyżeczki oleju)

Mąkę wsypać do miski, dodać masło i zmiksować mikserem, aż powstanie kruszonka. Dodać resztę składników, aż składniki połączą się w jednolitą kulę (można również wyrabiać ciasto rękami). Gotowe ciasto zawinąć w folię spożywczą i włożyć do lodówki na około godzinę. Przygotować krem: masło orzechowe zmiksować z miodem i sokiem z cytryny. Ciasto wyjąć z lodówki, rozwałkować na papierze do pieczenia i przykrywając również papierem na górze. Przenieś do blaszki o wymiarach 20x30cm, odklej papier z góry, brzegi ciasta uformować w wałeczki. Wstawić do piekarnika na 180 stopni. Piec przez 25-30 minut. Następnie ostudzić i wyłożyć krem na spód. Udekorować suszonymi morelami, płatkami migdałów i opcjonalnie polewą czekoladową.

 

  1. MAZUREK Z KREMEM KOKOSOWO-ORZECHOWYM

Składniki:

Spód

-4 łyżki masła

-po 60g mąki pszennej oraz mąki pełnoziarnistej

-2 łyżki jogurtu naturalnego

Krem

-0,5 puszki mleczka kokosowego (stałej części)

-1 łyżeczka miodu

- 2 łyżki masła orzechowego

- ½ szklanki namoczonych daktyli

Mąkę, masło i jogurt mieszamy razem, Formujemy kulkę i pozostawiamy na 30 min do lodówki w folii spożywczej. Następnie pomiędzy dwa kawałki papieru do pieczenia rozwałkować ciasto, wyłożyć do blaszki, ściągnąć wierzchnią warstwę papieru, po bokach uformować wałeczki. Piec w 200 stopniach przez 10-15 minut. Zblendować wszystkie składniki kremu. Na ostudzony placek wykładamy masę. Można udekorować orzechami, suszonymi owocami i startą gorzką czekoladą. Schłodzić przed podaniem.

  1. MAZUREK Z CZEKOLADĄ

Składniki

Spód

-50g mąki żytniej i 150g mąki pełnoziarnistej

- 1 żółtko

-25g masła

-1 żółtko

-szczypta soli

-łyżeczka ksylitolu

Krem

-2 łyżki ugotowanej kaszy jaglanej

-1 awokado

-garść daktyli

-2 łyżki kakao

-2 łyżki wiórek kokosowych

-4 łyżki powideł śliwkowych

Mąkę wysyp na stolnicę, dodaj wszystkie składniki i zagnieć w kulkę. Zawinąć w folię spożywczą i włożyć do lodówki na około godzinę. W międzyczasie przygotuj krem: awokado, ugotowaną kaszę, powidła, daktyle, kakao i wiórki kokosowe zmiksuj na gładką masę. Ciasto wyjmij z lodówki, pomiędzy dwiema częściami papieru do pieczenia rozwałkuj je na grubość ok 1 cm. Wyłóż do blachy, zdejmij wierzchnią warstwę papieru, wykonaj ranty z ciasta. Ponakłuwaj widelcem i wstaw do piekarnika na 180 stopni. Piecz przez 10 minut. Następnie na spód ciasta wyłóż gładki krem. Wstaw ponownie do piekarnika, piecz jeszcze przez 15 minut. Udekoruj orzechami, suszonymi owocami.

 

Podczas świątecznego biesiadowania warto wybrać się całą rodziną na spacer lub wycieczkę rowerową. Dzięki temu spalimy trochę kalorii i odejdziemy od stołu pełnego pysznego jedzenia.

 

Wesołych, Spokojnych Świąt Wielkiej Nocy w gronie bliskich życzy Centrum Dietetyczne Nutri-Med we Wrocławiu.