24 kwietnia przypada na Europejski Dzień Śniadań.
To świetny czas, by przypomnieć jak ważnym śniadanie jest posiłkiem-stwierdza dietetyczka z wrocławskiej poradni Nutri-Med.
Dlaczego śniadanie nazywane jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia?
Śniadanie stanowi pierwszy posiłek po trwającym kilka lub kilkanaście godzin nocnym poście –tłumaczy dietetyczka z Centrum Dietetycznego Nutri-Med we Wrocławiu.
Jak powinien wyglądać pierwszy posiłek?
W opinii dietetyka śniadanie powinno być treściwe, składające się z pełnowartościowego białka (mięso, ryby, nabiał, jaja, rośliny strączkowe), tłuszczy roślinnych (oleje, orzechy, nasiona) oraz węglowodanów i błonnika (warzywa, owoce, produkty zbożowe – najlepiej pełnoziarniste). Jest to posiłek, na który powinniśmy zwracać szczególną uwagę pod względem kompozycji, ponieważ dostarczana z posiłkiem glukoza stanowi odżywienie dla mózgu, co wpływa na poziom energii i koncentracji utrzymującej się przez resztę dnia. Co więcej, regularne spożywanie śniadań wpływa pozytywnie na metabolizm oraz gospodarkę zarówno węglowodanową jak i hormonalną organizmu – zachowując właściwy rytm dobowy eliminujemy ryzyko wahań hormonalnych oraz wystąpienia insulinoopornośc –tłumaczy dietetyczka z Wrocławskiej poradni dietetycznej.
Kiedy najlepiej zjeść śniadanie?
Dietetyk z Centrum Dietetycznego Nutri-Med we Wrocławiu przypomina – by zachować prawidłowy rytm dobowy śniadanie powinno być spożyte do 90 minut od przebudzenia.
Jakie mogą być ciekawe propozycje śniadaniowe?
Czas obalić temat nudnych kanapek przygotowywanych na śniadanie. Zadbaj o to, by Twoje śniadanie było nie tylko smaczne ale i estetyczne – nie potrzeba do tego wyszukanych produktów ani drogich przypraw.
Dietetyk z Centrum Dietetycznego Nutri-Med we Wrocławiu proponuje pięć śniadaniowych inspiracji:
Pasta jajeczna z awokado i koperkiem
- 2 jajka
- ½ dojrzałego awokado
- 2 rzodkiewki
- 1 ząbek czosnku
- Koperek
- 50g jogurtu naturalnego
- Przyprawy: papryka ostra, papryka słodka, pieprz, sok z cytryny, sól
Jajka ugotuj na twardo. Pokrój rzodkiewkę w kosteczkę. Wszystkie składniki dokładnie rozdrobnij i wymieszaj. Smaruj pieczywo (można przygotować grzanki), dodaj ulubione warzywa.
Energetyczna owsianka
- Szklanka mleka/napoju roślinnego
- 4 łyżki płatków owsianych
- Łyżka masła orzechowego
- ½ łyżeczki cynamonu
- Łyżka suszonej żurawiny
- Kiwi
Płatki zagotuj na mleku, na małym ogniu z dodatkiem masła orzechowego i cynamonu*. Gdy nabiorą objętości, przełóż do naczynia, dodaj żurawinę oraz pokrojone kiwi.
*Można doprowadzić jedynie do wrzenia, następnie zdjąć garnek z płyty i pozostawić pod przykryciem – płatki nabiorą objętości, a my zyskamy czas na resztę porannych czynności.
*By zaoszczędzić czas rano, owsiankę można ugotować dzień wcześniej lub same płatki zalać wrzątkiem i pozostawić do napęcznienia.
Wiosenny twarożek z tuńczykiem
- ½ puszki tuńczyka w sosie własnym
- ½ kostki twarogu chudego
- 1 ogórek kiszony
- 2 rzodkiewki
- 2 łyżki jogurtu
- Przyprawy: sól, pieprz, koperek, natka pietruszki – wedle uznania.
Warzywa pokrój w drobną kostkę. Wszystkie składniki wymieszaj w misce. Dopraw do smaku. Podawaj z pieczywem i ulubionymi warzywami.
Szakszuka
- 3 plastry wędliny drobiowej
- 2 jajka
- 1 czerwona cebula
- 1 ząbek czosnku
- 2 pomidory bez skórki
- Łyżka oliwy z oliwek
- Przyprawy: kmin rzymski, papryka słodka wędzona, sól, pieprz, natka pietruszki
Na patelni rozgrzewamy oliwę i podduszamy cebulkę, czosnek i pokrojoną w kostkę wędlinę. Następnie dodajemy pokrojone w kostkę pomidory bez skórki (dla leniwych mogą być pomidory z puszki) i dusimy pod przykryciem. Po kilku minutach wbijamy jajka, nie mieszając ich. Przykrywamy przykrywką i na małym ogniu dusimy ok 5-10 minut do momentu ścięcia się jajek. Gotową szakszukę doprawiamy do smaku i posypujemy posiekaną natką pietruszki.
Placki twarogowe
- ½ kostki twarogu chudego
- 3 łyżki mąki orkiszowej
- 1 jajko
- 1 łyżka oleju rzepakowego
- Ulubione dodatki: owoce, miód, orzechy
Twaróg, mąkę, jajko zblenduj na gładką masę. Patelnię nasmaruj olejem i rozgrzej. Nakładaj łyżką masę twarogową i formuj niewielkie placki. Smaż na małym ogniu z obu stron. Na gotowe placki dodaj ulubione dodatki.
W Europejski Dzień Śniadań warto zastanowić się o wzbogacenie swojego planu w obowiązkowy, pierwszy posiłek. Jest to nawyk, który może przynosić same korzyści z jego stosowania. Różnica może być zauważalna już w pierwszych dniach lepsza koncentracją i dodatkową energią.