Wiosną rośliny budzą się do życia.  Wszyscy zyskujemy więcej energii, optymizmu i uśmiechu. W ogródkach i na straganach przybywa świeżych kolorowych warzyw – tak zwanych nowalijek, na które wszyscy mamy ochotę po długiej zimie – informuje dietetyk z Poradni Dietetycznej Nutri-Med we Wrocławiu.

Czy nowalijki są zdrowe?


Czy nowalijki są zdrowe?

Młode warzywa charakteryzują się dużą zawartością witamin i składników mineralnych.

Jakie warzywa powinny królować na wiosennym stole? Jakie produkty warto kupić na targu?

O zaletach i rodzajach nowalijek opowiada dietetyczka z Centrum Dietetycznego Nutri-Med.

  • Rzodkiewka

To wbrew pozorom niedoceniane warzywo pod względem jego wartości odżywczych. Dzięki obecności olejku gorczycowego w bulwie, działa antybakteryjnie, zatem nazywana jest naturalnym antybiotykiem. Z uwagi na zawartość manganu, miedzi i żelaza jest polecana przy profilaktyce niedokrwistości. Spożywanie rzodkiewki może korzystnie wpłynąć na trądzik oraz kondycję włosów i paznokci. Ma niewiele kalorii, dużą zawartość potasu i błonnika– w opinii dietetyka z wrocławskiej poradni.

  • Sałata

Znana przede wszystkim dzięki niskiej kaloryczności, a zawartości bogatej gamy substancji przeciwutleniających. Bogata w kwas foliowy oraz witaminę K, które odpowiadają m.in. za przemiany krwiotwórcze w organizmie. Jest źródłem witamin E, C z grupy B oraz magnezu, żelaza i potasu –wymienia dietetyk z poradni dietetycznej we Wrocławiu. Warto włączyć ją do codziennego jadłospisu jako dodatek do kanapek lub baza do wiosennej sałatki.

  • Cebula dymka, szczypiorek

To niskokaloryczne warzywo jest bogactwem wielu witamin i składników mineralnych.  W opinii dietetyczki cebula dymka, tak samo jak zwykła cebula wykazuje działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne oraz przeciwgrzybiczne. Co więcej, zawarte w niej związki siarki, obniżają stężenie cholesterolu, zapobiegają krzepnięciu komórek płytek krwi oraz poprawiają błonę komórkową w czerwonych krwinkach –wymienia dietetyczka. W porównaniu do klasycznej cebuli ma łagodniejszy smak, świetnie sprawdzi się jako dodatek do twarożku, sałatki, czy jajecznicy.

  • Ogórki

Mimo, iż w większości zawartość ogórka stanowi woda,  jest bogaty w przeciwutleniacze oraz w kukurbitacyny – substancje chroniące przed  rozwojem nowotworu –tłumaczy dobry dietetyk z Wrocławia. Warto, by u osób zmagających się z wysokim ciśnieniem i chorobami serca był obecny w codziennym jadłospisie, bowiem obfituje w potas, który wspomaga pracę układu sercowo-naczyniowego.. Chłodnik z ogórka doskonale ugasi pragnienie w upalne dni.

  • Młoda marchew

Marchew to przede wszystkim warzywo źródło witaminy A – dbającej o wzrok i koloryt skóry. Z uwagi na wysoką zawartość przeciwutleniaczy, np. beta-karotenu, spożywanie marchwi wpływa korzystnie podczas profilaktyki nowotworowej – informuje dietetyczka z wrocławskiej poradni dietetycznej Nutri-Med we Wrocławiu. Świeża marchew oraz powstający sok zawierają specyficzne związki siarkowe, znane jako czynniki bifidus. Te związki wspomagają leczenie zaburzeń trawiennych wśród niemowląt.

  • Botwina

Nowalijka charakteryzująca się niską kalorycznością, ale bogatą zawartością błonnika. Poza tym szybko daje uczucie sytości, jest źródłem witaminy A, C, K, D oraz z grupy B. Posiada właściwości krwiotwórcze oraz wiele przeciwutleniaczy, które chronią organizm przed infekcjami. Regularne spożywanie korzystnie wpłynie na kondycję zarówno włosów i paznokci, jak i na skórę.  Najchętniej spożywana jest wiosną w postaci zupy bądź chłodnika. Dietetyczka zachęca do dodawania botwinki także do koktajli i smoothie.  

  • Rzeżucha

Dawniej była stosowana przy leczeniu owrzodzeń skóry i pasożytów jelit. Dziś to doskonały składnik uzupełniający sałatki i kanapki, obfitujący w witaminy i składniki mineralne. Wykazuje działanie przeciwbakteryjne oraz moczopędne. Zawiera witaminę C, A, K oraz z grupy B. Świeża rzeżucha zalecana jest w jadłospisach kobiet ciężarnych oraz osób borykającym się z problemami sercowo-naczyniowymi z uwagi na zawartość żelaza i magnezu.

Nowalijki, wyhodowane w szklarniach można spotkać na straganach już na przełomie marca i kwietnia. Natomiast na młode warzywa z polskich należy poczekać nawet do czerwca. Pamiętajmy, że niektóre nowalijki można wyhodować w domowej doniczce na parapecie. Będą stanowić doskonałe uzupełnienie kanapek oraz wiosennych sałatek pełnych warzyw. Po wiosenne inspiracje na potrawy z nowalijek zapraszamy do Centrum Dietetycznego  Nutri-Med we Wrocławiu.