Zespół przerostu flory bakteryjnej jelita cienkiego, potocznie nazywany SIBO, to według dietetyczki z Poradni Dietetycznej Nutri-Med we Wrocławiu dolegliwość coraz częściej spotykana w społeczeństwie. Nie jest to jednostka chorobowa poznana w pełni, wymaga stałej aktualizacji zaleceń oraz wskazań.

Czym dokładnie jest SIBO, jakie towarzyszą mu objawy oraz jak wygląda diagnostyka? Odpowiada dietetyk.

W jelicie cienkim zdrowego człowieka znajduje się niewielka ilość bakterii, w porównaniu do końcowego odcinka przewodu pokarmowego. Problem rozpoczyna się wtedy, gdy bakterie „przewędrują” do jelita cienkiego i tam się osiedlą – dochodzi do przerostu flory jelita cienkiego, czyli SIBO –tłumaczy dietetyczka z wrocławskiej poradni Nutri-Med.

Jak powstaje SIBO?

Przyczyn występowania SIBO może być wiele. Wśród czynników ryzyka tej choroby wymienia się choroby ogólnoustrojowe, problemy z żołądkiem, przyjmowanie niektórych leków, problemy z perystaltyką oraz nieprawidłowości w budowie anatomicznej jelita cienkiego.  Bardzo często pośredni wpływ ma także stres i styl życia.

Jakie objawy daje SIBO?

Objawy towarzyszące SIBO mogą dotyczyć całego organizmu. Najczęściej jednak są to dolegliwości pochodzące z przewodu pokarmowego: wzdęcia, biegunka, gazy, ból brzucha, uczucie ciężkości, pełności i przelewanie.

Jakie badanie diagnozuje SIBO?

Diagnozę SIBO stawia się na podstawie wykonania nieinwazyjnego badania – Wodorowo-Metanowych Testów Oddechowych, bądź Wodorowych Testów Oddechowych (WTO), które wykonujemy w Centrum Dietetycznym Nutri-Med we Wrocławiu.

Jak przygotować się do badania w kierunku SIBO?

Aby dobrze przeprowadzić Wodorowy lub Wodorowo-Metanowy Test należy przestrzegać zaleceń:

  • Ostatni posiłek poprzedzający badanie powinien być lekkostrawny i niewielki, np. jajka na miękko. Bez warzyw i owoców, produktów mlecznych i pszenicy.
  • Zalecane jest pozostanie przez około 13 godzin bez posiłku i napojów - za wyjątkiem niegazowanej wody. Rano nie należy pić kawy i herbaty, soków ani innych napojów
  • Dzień przed badaniem nie należy spożywać produktów mlecznych zawierających laktozę, produktów zawierających węglowodany złożone (ziemniaki, chleb, z dużą zawartością błonnika), soków, oraz produktów wzdymających, tj: nasiona roślin strączkowych, kapusta, czosnek, cebula oraz produktów marynowanych.
  • Na 12 godzin przed przewidywanym badaniem nie należy żuć gumy i palić tytoniu. Zażywanie leków w dzień badania nie wpływa na przebieg testu, ale w poradni dietetycznej Nutri-Med jeśli to możliwe zalecamy przyjęcie leków po badaniu.
  • Odstęp w czasie pomiędzy przyjmowaniem antybiotyków, a wykonaniem badania powinien wynosić minimum 4 tygodnie. Podobnie po badaniu kolonoskopii i gastroskopii.
  • Bezpośrednio przed badaniem należy umyć zęby pastą bez dodatku ksylitolu. Osoby noszące protezy dentystyczne nie powinny używać kleju do protez w dniu testu.

Zapraszamy do Centrum Dietetycznego Nutri-Med we Wrocławiu na Wodorowe Testy Oddechowe (WTO) oraz poradnictwo z zakresu żywienia, diety lowfodmap w zespole przerostu flory bakteryjnej jelita cienkiego (SIBO).