Żyjemy w ciągłym biegu, z towarzyszącym stresem i pędem dnia codziennego. Badania pokazują, że coraz więcej osób, w szczególności kobiet i dzieci boryka się z problemem jedzenia emocjonalnego.

Dlaczego jemy pod wpływem emocji? Czym jest to spowodowane? Kiedy należy udać się do specjalisty?

Na te pytania odpowiada dietetyk z Centrum Dietetycznego Nutri-Med we Wrocławiu.

Jedzenie emocjonalne to termin, który coraz częściej można usłyszeć w gabinetach psychoterapeutów, dietetyków, czy psychodietetyków – tłumaczy dietetyczka z wrocławskiej poradni.

Czym jest jedzenie pod wpływem emocji?

Jest ono  związane głównie z zajadaniem negatywnych emocji, ale może mieć też inne podłoże:

- odwrócenie uwagi od istniejących problemów;

- rozładowanie napięcia;

- oraz reakcja organizmu na różnego rodzaju stany emocjonalne (jak napięcie).

Powszechnie wiadomo, że jedzenie kojarzy się Nam z ukojeniem, bezpieczeństwem, niekiedy nagrodą –tłumaczy dietetyczka z Poradni Dietetycznej Nutri-Med.
To właśnie nagradzanie jedzeniem jest jednym z najczęstszych błędów żywieniowych w dzieciństwie. Ponadto jest łatwo dostępne i powszechnie akceptowane społecznie. 
Według specjalista to właśnie w jedzeniu wiele osób szuka pocieszenia, rozwiązania problemów, z którymi nie potrafią sobie poradzić.

Kogo najczęściej dotyka problem emocjonalnego jedzenia?

Badania wskazują, że w przeważającej części kobiet i dzieci, głównie z towarzyszącą nadwagą lub otyłością.

Dlaczego tak się dzieję?

Według badań osoby te charakteryzują się niewielkim lub brakiem organizacji dnia, samokontroli oraz chwiejnością emocjonalną. Zazwyczaj wykazują tendencję do gromadzenia żywności w domach, ich posiłki są nieregularne, pozbawione równowagi pod względem wartości odżywczych.  Niestety, by zaznać „ukojenia” osoby te sięgają po produkty wysoko przetworzone, z dużą zawartością cukru oraz tłuszczu. Co ważne, jedzenie emocjonalne różni się od kompulsywnego jedzenia tym, że taka osoba w każdej chwili może przestać jeść, odczuwa sytość.

By stwierdzić, czy dana osoba cierpi na jedzenie emocjonalne należy zastanowić się jaką rolę pełni dla niej jedzenie. Warto odpowiedzieć sobie na pytania:

- Co czuje gdy spożywam posiłek?

- Czy celebruję posiłki, czy raczej jem w biegu lub na stojąco?

- Jakie emocje mi towarzyszą?

- Czy zdarza mi się nieświadome jedzenie?  Czyli nie skupiam się na posiłkach lub nie wiem kiedy zjadłam/zjadłem np. paczkę ciastek.

Warto zadać pytanie czy to co czuje przez spożyciem posiłku to głód czy emocja, bądź apetyt.  Kiedy był ostatni posiłek? Czy to na pewno głód fizyczny, charakteryzujący się burczeniem w brzuchu?  

Dietetyczna z wrocławskiej poradni dietetycznej podkreśla, że jemy po to żeby odżywiać organizm, a emocje należy przeżyć, a nie zajeść!

Technik radzenia sobie z jedzeniem emocjonalnym jest wiele. By zrozumieć problem, warto zadać sobie samemu wyżej wymienione pytania. Co więcej, przydatnym narzędziem jest dzienniczek żywieniowy, który wykonuje osoba. Zapisuje tam spożyte posiłki oraz towarzyszące jej emocje przed, w trakcie i po posiłku. Często uświadamiamy sobie poprzez zapisywanie, że codziennie jemy połowę posiłków nieświadomie, np. kończymy po rodzinie, podjadamy podczas przygotowywania posiłków lub podczas np.  wypakowania zakupów.  
Bywa, że podjadamy jak tylko nas ktoś zdenerwuje, a także z nudów lub podczas przerwy w pracy, nie czując wcale głodu. Te oraz inne narzędzia dają szansę na zrozumienie swojego problemu i stawienie mu czoła.

Jeśli uważasz, że masz problem z jedzeniem pod wpływem emocji warto skonsultować się z psychodietetykiem. W Centrum Dietetycznym Nutri-Med wszyscy dietetycy mają także ukończone studia z psychodietetyki.

                Należy pamiętać, że jedzenie emocjonalne jest poważnym problemem, który dotyka coraz więcej osób, ma wpływ na stan zdrowia oraz wagę. Warto szukać pomocy u specjalistów, w celu jak najszybszego wdrożenia terapii.