13 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Hummusu. Może to być doskonała okazja, aby poznać bliżej to pyszne danie i odkryć jego korzyści zdrowotne, sugeruje dietetyk z Poradni Dietetycznej Nutri-Med we Wrocławiu.
Przekonaj się, dlaczego warto spróbować hummus.
Hummus warto włączyć do codziennego jadłospisu – zachęca dietetyczka z wrocławskiej poradni dietetycznej. A dlaczego? Dowiecie się z artykułu:
Co to jest hummus?
Hummus to popularna na całym świecie pasta na bazie ciecierzycy, znana ze swojego kremowego smaku i gładkiej konsystencji – przypomina dietetyk Wrocław.
Co znajdziemy w paście z ciecierzycy?
Oprócz ciecierzycy w podstawowym przepisie na hummus znajdują się też: tahini (pasta sezamowa), czosnek, sok z cytryny i oliwa z oliwek, wymienia dietetyczka z Poradni Dietetycznej Nutri-Med.
To proste i aromatyczne składniki tworzące harmonijną mieszankę smaków.
Hummus jest niezwykle wszechstronny i można go włączyć do diety na wiele różnych sposobów.
Dietetyczka podpowiada:
- Dip do warzyw takich jak marchewka, ogórek czy papryka – w ten sposób możemy przygotować szybkie drugie śniadanie lub kolacje, czy zdrową przekąskę
- Smakowita pasta do kanapek - hummus może być świetnym zamiennikiem dla masła czy margaryny, dodając zdrowych składników i bogactwa smaku
- Dodatek do sałatek –dodanie hummusu do ulubionej sałatki wzbogaci jej smak i wartość odżywczą
- Nadzienie do wrapów - smarując hummusem tortillę przed zawinięciem, możesz stworzyć pyszny i sycący posiłek
- Podstawa sosu - hummus może być świetnym dodatkiem do sosów i dressingów, dodając kremowej konsystencji i głębi smaku
Jakie są korzyści zdrowotne z hummusu?
- Jest źródłem białka – ciecierzyca jest bogatym źródłem roślinnego białka, co czyni hummus doskonałym wyborem dla wegetarian i wegan, a także dla osób, które chcą wprowadzić więcej produktów pochodzenia roślinnego do swojej codziennej diety, podkreśla dietetyk z wrocławskiej poradni dietetycznej Nutri-Med.
- Dostarcza błonnika pokarmowego - hummus zawiera dużo błonnika, który wspomaga trawienie i pomaga utrzymać uczucie sytości na dłużej.
- Ma niski indeks glikemiczny, dzięki czemu nie powoduje dużych i gwałtownych wzrostów poziomu glukozy we krwi, co sprawia, że jest polecany dla osób z insulinooponością i cukrzycą, informuje dobry dietetyk Wrocław.
- Za sprawą oliwy z oliwek oraz pasty tahini z sezamu jest źródłem zdrowych kwasów tłuszczowych korzystnych dla układu sercowo-naczyniowego oraz mózgu.
- Stanowi bogactwo witamin i minerałów m.in. dostarcza witamin z grupy B, witaminy E, żelaza, magnezu i cynku -wymienia dietetyczka.
Jak zrobić dobry hummus?
Składniki:
- 400 g ugotowanej ciecierzycy lub tej z puszki
- 3 łyżki pasty sezamowej (tahini)
- 2 ząbki czosnku
- Sok z jednej cytryny
- 4 łyżki oliwy z oliwek (plus dodatkowa do polania)
- Opcjonalnie: szczypta kminu rzymskiego, papryki, czarnego pieprzu, soli
Wykonanie:
- Przygotuj ciecierzycę. Jeśli używasz ciecierzycy z puszki, odsącz ją i opłucz pod bieżącą wodą. Jeśli używasz surowej ciecierzycy, ugotuj ją wcześniej zgodnie z instrukcjami na opakowaniu.
- W blenderze lub robocie kuchennym zmiksuj ciecierzycę, pastę tahini, czosnek i sok z cytryny na gładką masę.
- Powoli dodaj oliwę z oliwek do masy, miksując do momentu uzyskania kremowej konsystencji.
- Dopraw hummus według własnych preferencji.
- Przełóż hummus do miski, skrop go dodatkową oliwą z oliwek i udekoruj (na przykład posiekaną natką pietruszki).
Można eksperymentować z różnymi dodatkami, takimi jak suszone pomidory, papryka, świeże zioła czy ostre przyprawy, aby stworzyć własną, ulubioną wersję – przypomina dietetyk z Poradni Dietetycznej Nutri-Med z Wrocławia