12 kwietnia obchodzony jest Dzień Czekolady. Kto nie lubi czekolady?

Święto to skupia uwagę na wielu aspektach związanych z czekoladą, od jej historii i produkcji po jej różnorodne zastosowania kulinarne oraz wpływ na kulturę i gospodarkę. Jest to również okazja do promocji świadomości na temat sprawiedliwego handlu kakao, zrównoważonej produkcji czekolady oraz do promowania zdrowych nawyków związanych z jej konsumpcją- wymienia dietetyczka z Poradni Dietetycznej Nutri-Med we Wrocławiu.

Czy w zdrowej diecie jest miejsce na czekoladę?  

Czy w zdrowej diecie jest miejsce na czekoladę?  

Według dietetyczki Nutri-Med Wrocław w zdrowej diecie może być miejsce na umiarkowane spożycie czekolady.

Jaką wartość odżywczą ma czekolada? Zapytaliśmy wrocławskiego dietetyka.

Czekolada, szczególnie ta o wysokiej zawartości kakao (70% lub więcej), może mieć korzystny wpływ na zdrowie, gdy jest spożywana w umiarkowanych ilościach – odpowiada dietetyk z Gabinetu Dietetycznego Nutri-Med we Wrocławiu.

Specjalista żywieniowy przygotował kilka aspektów, dla których czekolada może być częścią zdrowej diety:

  • Czekolada o wysokiej zawartości kakao jest źródłem przeciwutleniaczy, takich jak flawonoidy, które mogą pomóc w ochronie komórek przed uszkodzeniem przez wolne rodniki;
  • Niektóre badania sugerują, że regularne spożycie małych ilości czekolady o wysokiej zawartości kakao może pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi i poprawie przepływu krwi do serca i mózgu;
  • Zawiera substancje chemiczne, takie jak fenyletylemina i tryptofan, które mogą wpływać na produkcję neuroprzekaźników, takich jak serotonin, co może prowadzić do poprawy nastroju i uczucia relaksu;
  • Jest również źródłem magnezu, który jest niezbędny dla wielu funkcji biologicznych organizmu, w tym dla zdrowia kości i funkcji mięśni;

Dietetyczka z Poradni Dietetycznej Nutri-Med Wrocław podkreśla jednak, żeby spożywać czekoladę z umiarem, ponieważ jest wysokokaloryczna i zawiera dodatkowe cukry i tłuszcze. Szczególnie w przypadku mlecznej czekolady i tych z dodatkami, takimi jak karmel czy nadzienie, podkreśla wrocławski dietetyk. Dlatego zaleca się wybieranie czekolady o wysokiej zawartości kakao i spożywanie jej w umiarkowanych ilościach, aby nie przekraczać zalecanego dziennego spożycia kalorii i cukru – podpowiada dietetyczka z Centrum Dietetycznego Nutri-Med.

Na co zwracać uwagę przy wyborze czekolady:  Kilka sprawdzonych rad od dietetyka:

  • Wybieraj czekoladę o wysokiej zawartości kakao, najlepiej powyżej 70%. Im wyższa zawartość kakao, tym więcej przeciwutleniaczy i mniej dodanego cukru.
  • Sprawdź listę składników na opakowaniu. Wybieraj czekoladę z niewielką ilością dodatkowego cukru, sztucznych aromatów i substancji konserwujących. Najlepiej, jeśli skład zawiera tylko kilka prostych składników, takich jak masa kakaowa, cukier (lub słodzik) i ewentualnie masło kakaowe.
  • Sprawdź, czy produkt nie zawiera tłuszczów trans, które mogą być szkodliwe dla zdrowia serca.
  • Szukaj certyfikowanych czekolad, takich jak Fair Trade czy Rainforest Alliance, które zapewniają, że kakao pochodzi z farm uprawianych z poszanowaniem pracowników i środowiska.

Smacznego!