Ogromną popularnością ostatnimi czasy cieszą się Superfoods. Co kryje się pod tym terminem? Czy rzeczywiście są „super”? Na to pytanie odpowiada dietetyczka z Centrum Dietetycznego Nutri-Med we Wrocławiu.

Jakie produkty kryją się pod nazwą „Superfoods”?

                Superfoods umownie określamy przyprawy, warzywa, owoce, zioła, a nawet ryby, które w swoim składzie zawierają dużą ilość witamin, składników mineralnych oraz związków, wykazujących korzystne działanie zdrowotne –tłumaczy dobry dietetyk z wrocławskiej poradni dietetycznej Nutri-Med.

Każdy składnik okrzyknięty tym mianem zawiera sporą dawkę antyoksydantów – substancji hamujących powstawanie wolnych rodników oraz spowalniających proces starzenia się komórek, dzięki czemu zapobiega karcenogenezie. Z uwagi na swój skład uważa się je za naturalne antybiotyki. Według dietetyczki komponowanie posiłków z dodatkiem superfoodsów wzbogaca dietę w witaminy i składniki mineralne, które może być świetną alternatywą suplementów diety.

Kiedy  jeść produkty „Superfood”?

                Superfoods można dodawać do każdego posiłku – zarówno na słodko jak i słono. Lista tych składników jest długa, z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.

Dietetyczka z Poradni Dietetycznej Nutri-Med we Wrocławiu przygotowała listę najpopularniejszych superfoods:

  • Nasiona Chia – doskonałe źródło błonnika i kwasów Omega-3. Świetnie sprawdzi się w formie deseru, jako dodatek do koktajlu lub w wersji wytrawnej –wymienia dietetyk. Wspomaga pracę jelit, wpływa na perystaltykę i metabolizm.
  • Jagody acai – zawierają bogactwo witamin antyoksydacyjnych, z grupy B oraz składników mineralnych. Naturalnie wspomagają odporność, szczególnie warto je spożywać w okresie przesilenia – informuje dobry dietetyk z Wrocławia. Z uwagi na krótką przydatność spożycia w postaci świeżej i długą drogę, jaką muszą odbyć do Polski, w Naszych sklepach najczęściej spotykane są w formie liofilizowanej oraz płynnej.
  • Czosnek, cebula – wykazują działania p/bakteryjne, wirusowe, działają jak naturalny antybiotyk. Są kopalnią witamin, składników i związków korzystnie wpływających na Nasz organizm. Świetnie sprawdzają się jako aromatyczny dodatek do wytrawnych dań.
  • Quinoa, inaczej komosa ryżowa. Stanowi alternatywę kaszy lub ryżu. Co najważniejsze – jest bezglutenowa, więc mogą stosować ją osoby cierpiące na alergię lub nietolerancję glutenu. Dietetyczka wylicza, że komosa obfituje w pełnowartościowe białko, błonnik oraz witaminy z grupy B, miedź, żelazo i wapń.
  • Buraki – Nasz polski dobry superfoods. Ma piękny kolor, smak, zapach, a co najważniejsze – mnóstwo witamin i składników mineralnych. Po buraki powinny sięgać osoby zmagające się z niedoborami żelaza. Warto również przygotować domowy zakwas – idealna baza do zupy, oraz jako naturalny „suplement” do picia –informuje dietetyczna z wrocławskiej poradni dietetycznej Nutri-Med.
  • Siemię lniane – obfituje w cynk, witaminę E oraz kwasy tłuszczowe. Pozytywnie wpływają na dolegliwości żołądkowe i trawienne. Dietetyk zaleca przy wrzodach żołądka oraz wszelkiego rodzaju nadżerkach i refluksie. Kleik ze zmielonych nasion działa ochronnie na przewód pokarmowy, otaczając go naturalnym śluzem. Dzięki zawartości lignanów – wykazuje działanie obniżające stężenie glukozy we krwi.
  • Spirulina – to sproszkowane algi, które spotkać można zarówno jako dodatek do kosmetyków oraz superfoods. Zawiera aminokwasy egzogenne, których organizm nie jest w stanie wyprodukować, poza tym witaminy z grupy B oraz kwas GLA – wykazujący działanie obniżające cholesterol, i ciśnienie – informuje dobry dietetyk Wrocław. Zalecany wegetarianom, bowiem zawiera blisko 8 razy więcej białka niż mięso w przeliczeniu na 100g.

 

Jako dietetycy Centrum Dietetycznego Nutri-Med, zalecamy wprowadzać produkty Superfoods do codziennego jadłospisu. W łatwy sposób można wkomponować je w każdy posiłek, a dzięki temu dostarczymy organizmowi bombę witaminową, nie przyjmując  tabletek. Na rynku superfoodsy znajdziemy w formach stałych, płynnych oraz w proszku. Pozostaje oddać się inwencji twórczej i skomponować posiłek obfitujący w zdrowie.