Wysoki poziom cholesterolu – jak sobie z nim poradzić?
Od kilku lat coraz częściej wśród pacjentów obserwuje się zjawisko hiperlipidemii – zauważa dietetyk z Poradni Dietetycznej Nutri-Med we Wrocławiu.
Co to takiego i jak z tym walczyć? Na to pytanie odpowie dietetyczka.
Hiperlipidemia, inaczej nadmiar cholesterolu w organizmie człowieka zazwyczaj swoją przyczynę znajduje w nieprawidłowym trybie życia – tłumaczy wrocławski dietetyk.
Sprzyja mu brak aktywności fizycznej, siedzący tryb życia, codzienna dieta bogata w pokarmy tłuste, rzadko kiedy obfitująca w warzywa i owoce, palenie papierosów, czy spożywanie dużej ilości alkoholu. Według dietetyczki w niewielkim odsetku zaburzenia cholesterolu związane są z genami przekazanymi przez rodziców.
Jednak temat zbyt dużego stężenia cholesterolu w surowicy krwi stał się bardzo ważny w Polsce, bowiem jest to jedna z przyczyn zaburzeń występujących w układzie krążenia. Co warto podkreślić, choroby układu krążenia stanowią ponad połowę wszystkich zgonów w Polsce – informuje dietetyk z Wrocławia.
Jak obniżyć cholesterol?
Istnieją sposoby na obniżenie stężenia cholesterolu we krwi – dietetyk z Centrum Dietetycznego Nutri-Med we Wrocławiu podpowie Ci jak:
- Wzbogać swoją codzienną dietę w warzywa, owoce i produkty pełnoziarniste – stanowią one źródło nie tylko witamin i cennych składników mineralnych, ale co ważne błonnika pokarmowego. Jego obecność w diecie wspomaga „wymiatanie” resztek przemiany materii oraz właśnie cholesterolu – zapobiega jego gromadzeniu się w naczyniach krwionośnych, a co za tym idzie zmniejsza ryzyko miażdżycy – tłumaczy dietetyczka z wrocławskiej poradni Nutri-Med.
- Mądrze wybieraj tłuszcze – tłuszcz nie tylko musi kojarzyć się Nam z czymś złym, niepotrzebnym w diecie. Prawda jest taka, że lipidy są wręcz niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, jednak musimy wiedzieć po jakie tłuszcze sięgać. Dietetyk radzi, żeby wybierać głownie tłuszcze roślinne, np.: oleje, orzechy, nasiona, a także ryby morskie. Zawarte w nich jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe wspomagają pracę serca, biorą udział w transporcie hormonów w organizmie. Rzeczywiście podnoszą stężenie cholesterolu, jednak w tym wypadku zwiększeniu ulega frakcja HDL - potocznie nazywany „dobrym, zdrowym” cholesterolem – tłumaczy dietetyczka z Poradni Dietetycznej Nutri-Med.
- Ruch, ruch, ruch! – udowodniono, że regularnie wykonywana aktywność fizyczna obniża stężenie cholesterolu w surowicy krwi. Dietetyczka przypomina, że zalecane jest minimum 30 minut aktywności dziennie, np. szybkiego marszu, jazdy na rowerze, joggingu. Zmniejsza to ryzyko otyłości oraz powikłań ze strony układu sercowo-naczyniowego, również poprzez obniżenia tętna spoczynkowego oraz ciśnienia krwi.
- Wspomagaj się naturalnie! – Jako uzupełnienie prawidłowo zbilansowanej diety, warto dodać do codziennego jadłospisu kwasy Omega-3 (popularny tran), ale przede wszystkim oleje ( z czarnuszki, z ostropestu plamistego, lniany, z awokado, oliwa z oliwek) –wymienia dietetyk z Wrocławia. Warto dodawać je do sałatek na surowo, lub jeśli jest tolerowane – codziennie wypijać jedną łyżkę do posiłku. Korzystne działanie wykazuje również zielona herbata oraz wypijane w rozsądnej ilości czerwone, wytrawne wino.
- Co jeszcze ograniczyć? – ostatnimi czasy kontrowersyjnym tematem stało się spożywanie jajek podczas hipercholesterolemii. Organizacja Heart UK zaleca, aby osoby borykające się z bardzo wysokim stężeniem cholesterolu w surowicy krwi, ograniczyły spożycie jaj do 2 - 3 tygodniowo – przypomina dietetyczka. Jednakże, u osób, które mają jedynie nieznacznie podwyższony cholesterol, powinny spożywać jajka ze względu na ich bogatą wartość odżywczą, ale w rozsądnych ilościach. Dodatkowo według dietetyczki z Poradni Nutri-Med. warto ograniczyć lub najlepiej wyeliminować spożywanie alkoholu, tłustych mięs, fast foodów, słodyczy ,dosalanie potraw, oraz palenie papierosów.
Należy pamiętać, że nie zawsze wysoki poziom cholesterolu oznacza problem, który trzeba leczyć –podkreśla specjalista z wrocławskiego Centrum Dietetycznego.
Hiperlipidemia może być również związana z wysokim stężeniem frakcji HDL, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Zalecane wartości zaczynają się >50 mg/dl dla kobiet oraz >40 mg/dl dla mężczyzn.
Jednym słowem - im więcej tym lepiej!