Początek nowego roku to często czas zmian, planowania i wyznaczania celów, które chcemy osiągnąć w najbliższym czasie.

Postanowienia noworoczne mogą dotyczyć m.in. pracy, pasji, rozwoju oraz zdrowia. Dietetycy z Poradni Dietetycznej Nutri-Med we Wrocławiu zachęcają do pielęgnowania zdrowych nawyków przez cały rok, jeśli jednak czujesz, ze właśnie z okazji Nowego Roku chcesz wprowadzić zmiany przygotuj jedno lub kilka postanowień tak, aby były one możliwe do zrealizowania i dały satysfakcję.

Jak wyznaczyć cele?


 

W wyznaczaniu i realizacji celów (nie tylko tych noworocznych) może pomóc prosta metoda SMART –informuje dietetyczka z wrocławskiej poradni dietetycznej.

Jest to koncepcja będąca zbiorem cech, którymi powinny się charakteryzować dobrze sformułowane cele i postanowienia.

 

Co oznacza SMART?

 

Jej nazwa złożona jest z akronimu, pochodzącego od angielskich słów:

Specific- (specyficzny)

Measurable – (mierzalny)

Achievable- (osiągalny)

Relevant – (istotny)

Time-bound – (określony w czasie)

 

Po pierwsze aby prawidłowo wyznaczyć sobie cel musi być on specyficzny inaczej szczegółowy, sprecyzowany. Według dietetyka ogólne postanowienia takie jak “chce przejść na dietę” lub “będę się więcej ruszać” są zbyt ogólne i nie do końca obrazują co, kiedy i jak tak naprawdę chcemy zrobić.

 

Jak dobrze sprecyzować swój cel?

 

Jeśli chcemy dobrze wyznaczyć plan działania najlepiej spisać go na kartce, tak aby usystematyzować to co mamy w głowie i móc do niego wracać jeśli najdą nas wątpliwości – podpowiada dietetyczka z wrocławskiej poradni dietetycznej Nutri-Med. Co to oznacza w praktyce? Jeśli chcesz zacząć się lepiej odżywiać sprecyzuj co masz na myśli. Zapisz punkty, które się na to składają np. będę wypijać 2 litry wody dziennie, postaram się codziennie zjadać 3 porcje warzyw, zamieniam pieczywo białe na pełnoziarniste.

 

Drugim punktem jest mierzalność celu. Według wrocławskiej dietetyczki musi być on tak sformułowany, aby było możliwe śledzenia naszych postępów. Możesz zacząć prowadzić dzienniczek żywieniowy lub w kalendarzu czy notesie każdego dnia zaznaczyć swoje postępy –podpowiada dobry dietetyk Wrocław. Ile szklanek wody wypiłeś w ciągu dnia? Czy tego dnia na Twoim talerzu znalazły się 3 porcje warzyw? Na koniec tygodnia sprawdzaj swoje postępy, motywuj się sukcesami i pracuj nad niedociągnięciami. Z każdym tygodniem będziesz bliżej celu.

 

Plan musi być też przede wszystkim osiągalny. Postanowienie, które od samego początku ukazuje nam się jako nierealne do zrealizowania jest bez sensu. Nie narzucaj sobie od razu bardzo wygórowanych celów, sugeruje dobry dietetyk z Wrocławia. W normalnych warunkach nie da się schudnąć 10 kg w dwa tygodnie lub zjadać 3 kg warzyw dziennie. Przykłady są przerysowane, ale zastanów się, jeśli do tej pory Twoim źródłem płynów w ciągu dnia były 3 kubki kawy, czy dasz radę z dnia na dzień wypijać do tego 6 szklanek wody? Jeśli nie miałeś w zwyczaju sięgać po warzywa do każdego posiłku nagle będą one stanowić pół Twojego talerza? Zacznij od mniejszych kroków, tak aby z biegiem czasu dość do finalnego celu –informuje dietetyk z Poradni Nutri-Med Wrocław.

 

Pamiętaj też o tym, że stawiasz cele dla siebie, a więc musi być on istotny czyli ważny dla Ciebie samego. Atrakcyjność tego celu będzie napędzać Cię do działania. Zmiany w sposobie żywienia działają na nas pozytywnie na wielu płaszczyznach, ale zastanów się co jest dla Ciebie najważniejsze i myśl o tym będzie Cię wspierać, podpowiada dietetyczka..

 

Ostatni ale równie ważny punkt to określenie swojego celu w czasie. Plan składający się z kilku etapów dobrze rozplanuj, wprowadzaj jego elementy w określonym czasie i regularnie sprawdzaj postępy. Jeśli Twoim celem jest spożywanie 400g warzyw dziennie, a startujesz z poziomu 100g ustal, że co tydzień będziesz zwiększać ich ilość o 50g. Ważne, żeby swój cel osiągnąć, nawet jeśli miałoby to trwać dłużej. Po 6 tygodniach osiągniesz zamysł, a będziesz mieć czas żeby przyzwyczaić się do nowego nawyku i nie będzie to radykalna zmiana podjęta z dnia na dzień. Pozwoli Ci to też monitorować swoje postępy.

 

Nie zniechęcaj się, jeśli napotkasz trudności. Zastanów się w jaki sposób możesz im przeciwdziałać i wychodzić z niepowodzenia. Nie musisz też czekać do Nowego Roku, aby znów podjąć próbę. Każdy czas jest dobry na wprowadzenia zmian i postawienie sobie celów na którym Ci zależy. A każdy mały sukces przybliża Cię do ich zrealizowania.

 

Jeśli potrzebujesz pomocy z określeniem i realizacją swoich celów lub chcesz poszerzyć swoją wiedzę na temat zdrowego żywienia i uzyskać wskazówki umów się na konsultację do naszej Poradni Dietetycznej Nutri-Med we Wrocławiu. Z chęcią wesprzemy Cię w Twoich działaniach.