W dzisiejszych czasach wielu z nas żyje w biegu, przez co czasu na domowe obowiązki czy przygotowanie posiłków zostaje bardzo mało. Jak uchronić się przed „jedzeniem na mieście”, czy co gorsze sięganiem po gotowe, często „śmieciowe” jedzenie? Wystarczy jedynie dobra organizacja, planowanie posiłków z wyprzedzeniem, przemyślane zakupy- zapewnia dietetyk z Poradni Dietetycznej Nutri-Med Wrocław. Pomocną metodą w planowaniu rodzinnego menu może być mrożenie potraw i produktów.

Kiedy mamy więcej czasu warto ugotować większą porcję danej potrawy, żeby potem zaoszczędzić czas.

Czy mrożenie potraw jest bezpieczne? Dietetyk Nutri-Med Wrocław wyjaśnia:

Mrożenie jest bardzo dobrą metodą przechowywania żywności, ponieważ czas przydatności do spożycia produktów wydłuża się, a wartości odżywcze są zachowane w wysokim procencie. Należy jedynie trzymać się kilku podstawowych zasad.

Jak poprawnie mrozić potrawy - podpowiada dietetyczna z wrocławskiej poradni dietetycznej:

  • Dania płynne w czasie mrożenia zwiększają swoją objętość, dlatego trzeba zawsze zostawić ¼ pojemności wolnego miejsca w pojemniku do zamrażania.
  • Jeśli chcemy zamrozić świeże warzywa takie jak brokuły, kalafior, czy fasolkę szparagową należy wcześniej je kilka minut podgotować.
  • Im niższa temperatura zamrażania tym dłużej można przechowywać produkty żywnościowe.
  • Ugotowane potrawy należy najpierw schłodzić, nie powinno się zamrażać jeszcze ciepłych posiłków.
  • Nie należy ponownie zamrażać rozmrożonych produktów, ale jeśli z zamrożonych składników typu warzywa ugotowaliśmy potrawę, to można potem ją zamrozić.
  • Przygotowane potrawy warto porcjować w taki sposób, żeby potem wykorzystać je w całości po rozmrożeniu.
  • Produkty powinno się rozmrażać w lodówce (np. przez całą noc) lub wrzucać bezpośrednio na wrzątek, np. warzywa, czy pierogi.

Których produktów nie powinno się zamrażać?

Według dietetyczki z Wrocławia nie powinnyśmy zamrażać: śmietany, mleka, jogurtów, majonezów, serków wiejskich, jaj w skorupkach, sałaty, pomidorów, ogórków, rzodkiewek. Stracą bowiem na jędrności i jakości – przypomina dietetyk.

Jakie produkty nadają się do mrożenia?

Dietetyczka z Poradni Dietetycznej Nutri-Med we Wrocławiu wymienia przede wszystkim: warzywa, owoce, mięso, ryby, chleb, zupy, sosy, grzyby, itp.

Jak ułatwić sobie planowanie menu za pomocą mrożenia?

Dietetyk z wrocławskiej poradni dietetycznej radzi zastosować kilka zasad:

- Samodzielnie skomponuj własne mieszanki warzyw, dzięki czemu będziesz mieć połączenie swoich ulubionych warzyw. Takie mieszanki świetnie potem sprawdzą się do dań jednogarnkowych, zapiekanek czy zup,

- Mieszanki pokrojonych owoców podzielone na nie duże porcje będą usprawnieniem zabieganych poranków, które lubisz zaczynać od koktajli czy owsianek. Mrożone owoce można szybko podgrzać i dodać np. do jogurtu – radzi dietetyczka.

- Warto raz na jakiś cza ugotować dużą ilość rosołu, a następnie poporcjować do woreczków lub małych słoiczków i zamrozić jako baza do przygotowania zup.

- Jeśli gotujemy danie jednogarnkowe warto przygotować ciut większą ilość i następnie ją zamrozić. Proces gotowania się nie wydłuży, a następnym razem będziemy mieli gotowy obiad – podpowiada dietetyk z wrocławskiej poradni.

- Jeśli pieczemy ciasto kruche czy drożdżowe, to również część można zamrozić, dzięki czemu zjemy jednorazowo mniejszą ilość.

- Dania mączne również świetnie się mrożą, np. kopytka, pyzy, czy pierogi. Pamiętajmy jednak, żeby mrozić je osobno na tackach, a dopiero potem jak są zamrożone, to przekładać do woreczków.

- Polecam zwłaszcza dla osób na dietach redukcyjnych czy samotnych mrożenie pieczywa, dzieki czemu nasze kanapki będą zawsze świeże.

Do zamrażania potraw dobrze sprawdzają się woreczki strunowe, zajmują mniej miejsca, można je też ciasno układać w zamrażarce, co dodatkowo zwiększa efektywność samego mrożenia. Pamiętajmy też o zapisywaniu dat mrożenia.

 

Dietetyk z Poradni Dietetycznej Nutri-Med. we Wrocąwiu zachęca do mrożenia świeżych warzyw, owoców i potraw, co zaoszczędza czas i służy lepszemu gospodarowaniu żywnością. Po więcej wskazówek dotyczących planowania zdrowych posiłków zapraszamy na konsultacje dietetyczną!