Jogurty, kefiry, maślanki, czy zsiadłe mleko, to najbardziej popularne w Polsce mleczne napoje fermentowane, wymienia dietetyczka z Nutri-Med Wrocław Poradni Dietetycznej.
Do ich produkcji jest wykorzystywane mleko i specjalne szczepy bakterii, które przekształcają mleko w kwas mlekowy. Dzięki temu uzyskujemy produkty o charakterystycznym smaku, zapachu, konsystencji, a co najważniejsze, podkreśla dobry dietetyk Wrocław, ten proces zwiększa strawność produktów i nadaje korzystne wartości odżywcze i zdrowotne.

Co to są napoje fermentowane?


Jak nazwa wskazuje produkty te zawierają pożyteczne bakterie fermentacji mlekowej. Są bardzo dobrym źródłem probiotyków, które wspomagają funkcjonowanie układu pokarmowego, a także odpornościowego, podkreśla dietetyk z wrocławskiej poradni dietetycznej Nutri-Med.

Jakie zalety mają napoje fermentowane?

Kolejna ogromna zaleta napojów fermentowanych, to dostarczanie pełnowartościowego białka, tłuszczu, który jest łatwostrawny, a także dwucukru mlecznego – laktozy – wymienia dietetyczka z Wrocławia. Produkty te są bogate w wapń oraz witaminy z grupy B. Z kolei pełnotłuste produkty fermentowane są też źródłem witaminy D i A.

Zdecydowanie mleczne napoje fermentowane powinny być elementem codziennego jadłospisu, wyjaśnia dietetyk Nutri-Med Wrocław. Normy, które podaje Instytut Żywności i Żywienia określają, że należy spożywać 3-4 porcje produktów mlecznych ogółem w ciągu dnia. Warto co najmniej 1-2 porcje przeznaczyć właśnie na mleczne napoje fermentowane. Zwłaszcza dla dzieci i młodzieży powinny być one stałym elementem dnia, ponieważ w okresie intensywnego wzrostu i rozwoju szczególnie ważna jest odpowiednia podaż wapnia –podkreśla dietetyczka. Z kolei przy antybiotykoterapii również trzeba pamiętać o wsparciu naszej flory jelitowej w probiotyki, które są obecne w omawianych produktach.

Czy osoby z nietolerancja laktozy mogą pić mleczne napoje fermentowane?

Głównym źródłem laktozy jest mleko i to przede wszystkim mleko trzeba wykluczyć z diety osób z nietolerancją laktozy*. W sklepach jest ławo dostępne mleko bez laktozy, to jest mleko w którym laktoza, czyli dwucukier została rozłożona do cukrów prostych, czyli glukozy i galaktozy. Z reguły takie mleko jest dobrze tolerowane. Jednak zdecydowanie zdrowiej jest sięgać po mleczne napoje fermentowane, które w większości zawierają już rozłożoną przez bakterie laktozę. Zwykle spożycie 5-10g laktozy dziennie przez osoby z nietolerancją laktozy jest bezpieczne i nie wywołuje dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Ta ilość odpowiada ok. 100-200g jogurtu, kefiru, czy maślanki. Bez obaw można sięgać także po sery żółte i pleśniowe, które praktycznie nie zawierają laktozy, podpowiada dietetyk z Poradni Dietetycznej Nutri-Med we Wrocławiu.

*Warto nadmienić, że laktoza jest obecnie powszechnie stosowana w przemyśle spożywczym, można ją znaleźć nawet w wędlinach, zupach w proszku, czy pieczywie, dlatego osoby bardzo wrażliwe na ten składnik powinny uważnie czytać etykiety i starannie dobierać produkty w swojej diecie.

A co jeśli nasze dzieci, czy my sami nie lubimy mlecznych napojów fermentowanych? Dietetyk Nutri-Med Wrocław podaje kilka sposobów jak wplatać je w codzienny jadlospis:

- dodatek jogurtów do zup i sosów – zamiast tradycyjnej śmietany;

- jako forma II śniadania – jogurt naturalny z owocami, płatkami, czy musli – to pełnowartościowy, zdrowy i bardzo smaczny posiłek, a naturalnie słodkie dodatki „zabijają” smak jogurtu ;

- koktajle – można przygotowywać na bazie jogurtów, mleka, maślanki,  czy kefiru, używać owoców świeżych lub mrożonych. To znakomita przekąska, a przy okazji forma nawadniania organizmu ;

Przepisy:

Koktajl bananowo truskawowy z jarmużem [1 porcja]: 150 ml kefiru naturalnego, 50 ml wody, 1 duży, dojrzały banan, 100g mrożonych truskawek, garść jarmużu, 10g siemienia lnianego, skórka otarta z połówki cytryny. Wyparzoną cytrynę ocieramy na małych oczkach tarki, skórkę i resztę składników wrzucamy do blendera, staramy się, usunąć z jarmużu wszystkie grube łodyżki, całość blendujemy na jednolity koktajl. [273 kcal, 9,2g białka, 39g węglowodanów, 8g tłuszczu]

Ogórkowy z maślaną [1 porcja]: 1 spory ogórek umyj, obierz, pokrój, dodaj 2 łyżki posiekanej natki pietruszki i koperku, 2 ząbki czosnku oraz 2/3 szkl. maślanki. Wszystkie składniki dokładnie zmiksuj w blenderze. Na koniec koktajl możesz doprawić sosem tabasco. [ok. 100 kcal, 7g białka, 2,6 g tłuszczu, 11,5 g weglowodanów, 1g błonnika]

 

Smacznego!