Witamina d - a zdrowie – dietetyk wrocław

Dietetyk z poradni dietetycznej Nutri-Med uważa, że niedobory witaminy D w naszej ubogiej w słońce szerokości geograficznej są bardzo częste. Brak witaminy D w organizmie może pociągać ze sobą poważne konsekwencje, sięgające daleko poza nieprawidłowy rozwój kośćca - podkreśla dietetyk Wrocław.

Witamina D jest zarówno składnikiem odżywczym jak i hormonem. Odpowiada za prawidłowy rozwój tkanki kostnej, chroni komórki przed procesem nowotworowym, jest także kluczowym elementem bariery immunologicznej. Wiele tkanek posiada receptory dla witaminy D, stąd przyjmuje się, że nie wszystkie jej funkcje zostały dotąd poznane.

NIE TYLKO KOŚCI

Witamina D według dietetyka z poradni dietetycznej Nutri-Med we Wrocławiu jest bardzo ważnym czynnikiem w utrzymaniu odporności na odpowiednim poziomie. Wykazano, że dzieci z niedoborami witaminy D częściej zapadają na infekcje układu oddechowego w porównaniu do dzieci przebywających na świeżym powietrzu. Dorośli z obniżonym stężeniem witaminy D we krwi częściej obserwują u siebie kaszel, gorączkę oraz objawy chorób górnego odcinka układu oddechowego - wymienia dietetyk z wrocławskiej poradni żywieniowej Nutri-Med.

Witamina D jest hormonem, co oznacza, może mieć wpływ na funkcjonowanie narządów endokrynnych (tarczycy, trzustki, jajników). Funkcje układu rozrodczego są zależne od tej witaminy, ponieważ jej optymalne spożycie zwiększa spermatogenezę i rozrodczość oraz hamuje rozrost endometrium.

Dietetyk z gabinetu dietetycznego we Wrocławiu informuje, że występuje silny związek pomiędzy niedoborami witaminy D oraz depresją. Witamina D sprzyja redukcji stanu zapalnego, co częściowo może tłumaczyć jej pozytywny wpływ w zapobieganiu chorób układu nerwowego.

Aby utrzymać skórną syntezę witaminy D na optymalnym poziomie, należy codziennie korzystać z 15- minutowego spaceru w słoneczny dzień - tłumaczy dietetyk Wrocław. W okresie zimowym trudno spełnić ten warunek, dlatego o tej porze roku dużego znaczenia nabiera przyjmowanie witaminy D wraz z pokarmem. Lista produktów zasobnych w witaminę D nie jest długa wyjaśnia dietetyk z poradni dietetycznej Nutri-Med we Wrocławiu. Znajdziemy na niej głównie tłuste ryby morskie, takie jak węgorza, śledzia, łososia, tuńczyka, sardynkę. Święta są okresem, w którym możemy uzupełnić zapasy witaminy D w naszym organizmie poprzez przygotowanie np. marynowanych śledzi. Przepis znajdą Państwo w dalszej części newslettera. Smacznego życzą dietetyczki z wrocławskiej poradni dietetycznej Nutri-Med!