To, co jemy rzutuje na naszym samopoczuciu, wyglądzie, zdrowiu. Ma wpływ na naszą kondycję fizyczną i psychiczną również w przyszłości. Z tego powodu o prawidłową dietę należy zadbać od najmłodszych lat. Odżywiając się zdrowo eliminujemy ryzyko wystąpienia wielu chorób okołodietetycznych, kształtujemy prawidłowe zachowania żywieniowe wpływające na zdrowie, samopoczucie i wygląd w przyszłości. Z tego też względu warto udać się ze swoim dzieckiem do dietetyka.
KIEDY WARTO PÓJŚĆ Z DZIECKIEM DO DIETETYKA?
Wizyta u dietetyka kojarzy się wielu z walką z otyłością czy nadwagą. Tymczasem do dietetyka warto wybrać się nie tylko wtedy, gdy doskwiera nam zbędna tkanka tłuszczowa i zbyt wiele kilogramów.
Dziecko rośnie w szybkim tempie a od rodzaju jego diety zależy jego kondycja fizyczna i psychiczna także w późniejszym, dorosłym wieku. Zróżnicowana dieta wpływa na rozwój fizyczny i interektualny, ma więc wpływ na koncentrację dziecka i sukcesy w nauce.
Do dietetyka powinniśmy wybrać się z dzieckiem nie tylko, kiedy zauważamy u niego nadmiar tkanki tłuszczowej. Na wizytę warto udać się również w przypadku:
-
niskiej wagi i braku apetytu,
-
alergii i nietolerancji pokarmowej,
-
chorób przewlekłych – choroby wątroby, trzustki, jelita, cukrzycy,
-
niepokojących objawów – bladość skóry, senność, brak energii, spadek koncentracji, reakcje alergiczne, atopowe zapalenie skóry,
-
aktywności fizycznej – uprawiania sportu.
Wizyta u dietetyka może okazać się dla rodziców pomocna w wykształceniu prawidłowego wzorca odżywiania się. Jest to szczególnie istotne biorąc pod uwagę zatrważające dane. Z badań Peryskop przeprowadzonych wśród dzieci z Polski, Włoch i Danii wynika, że:
-
aż 15% polskich dzieci w wieku przedszkolnym waży za dużo,
-
aż 29% 11-latków ma nadwagę,
-
aż 16% 15-latków dotyka otyłość.
Niepokojące jest również tempo, w jakim Polacy przybierają na wadze. W stosunku do Amerykanów, którzy obecnie należą jeszcze do najgrubszego społeczeństwa, tyjemy w 10-krotnie szybszym tempie. Jeśli więc nie zmienimy swoich nawyków żywieniowych, bardzo szybko dogonimy a następnie przegonimy Amerykanów pod względem otyłości. Wizyta z dzieckiem u dietetyka uświadomić może więc dziecku jak ważnym dla jego dlaszego życia jest prawidłowe odżywianie się. Zobrazuje mu również co warto jeść a czego i dlaczego należy unikać.
DIETA DZIECKA A JEGO ROZWÓJ FIZYCZNY I PSYCHICZNY
Obecnie wśród młodzieży w wieku ginmazjalnym coraz częściej lekarze diagnozują depresje rzutujące na ich zdrowiu i życiu. Takiego stanu rzeczy dopatywać można się w ich diecie, która często bogata była od najmłodszych lat w popularne kilkanaście lat temu chipsy, żelki, lizaki czy inne smakołyki ogólnodostępne w szkolnych sklepikach. A przecież w ich składzie nie ma wartościowych i odżywczych składników – witamin, białka, tłuszczy czy soli mineralnych, które przyniosłyby korzyść młodemu organizmowi. Dzieci te dostarczały sobie za to mnóstwo soli, tłuszczy, polepszaczy smaków i węglowodanów, które spaczyły ich kubki smakowe i zniechęciły do smaku świeżych owoców dostarczających witamin. Taka dieta wpływa na pracę mózgu zbierając żniwa w niezadowolonych z życia nastolatków. Czas to przerwać uświadamiając dzieci i ich rodziców, że niezdrowa żywność to używki, które uzależniają i osłabiają nasze organizmy!
Dzieci rosną szybko a to, co spożywają buduje ich organizm.Mózg dziecka rozwija się w 40% do 4 roku życia, do 6 roku życia w 80%. Ważnym elementem w rozwoju mózgu jest dieta, jaką dziecko spożywa. Od jakości diety zależy więc to, z jakich składników zostaną zbudowane jego komórki, kości i narządy. Dieta dziecka powinna być zróżnicowana i bogata w cenne składniki. Właśnie dlatego warto udać się z dzieckiem do dietetyka, by wspólnie, biorąc pod uwagę jego wiek, zapotrzebowanie organizmu oraz styl życia opracować wartościową dietę gwarantująca mu zdrowy wzrost, radosne dzieciństwo i młodość a także sprawną fizycznie i umysłowo przyszłość. To co spożywamy, czyli czym karmimy nasz organizm, ma wpływ na nasze samopoczucie nie tylko tu i teraz, ale także w przyszłości.
DIETA DZIECKA – CO JEST WAŻNE?
Dieta dziecka nie musi oznaczać procesu chudnięcia. Pod tym pojęciem należy rozumieć opracowany adekwatnie do potrzeb danego organizmu jadłospis. Komponując dietę dla dziecka warto mieć na uwadze systematyczność spożywanych posiłków. Gdy jesteśmy głodni, spada nasza koncentracja, a więc również ważna w wieku szkolnym funkcja myślenia. Aby zapobiec spadkowi energii i efektywności procesów myślenia dziecko powinno spożywać posiłki nie rzadziej niż co 3-4 godziny. Każdego dnia powinno zjeść 5 posiłków, w tym pierwsze i drugie śniadanie, obiad, podwieczorek oraz kolację.
Śniadanie powinno dostarczać dziecku ważnych do budowy każdej komórki jego ciała białek, potrzebnych w procesie uwalniania energii cukrów i tłuszczy a także witamin, które powinny być przyjmowane systematycznie. Kolacja natomiast powinna być zjedzona na 1-2 godziny przed zaśnięciem, by organizm miał czas na strawienie pokarmu. Trawienie w nocy hamuje procesy regeneracji mózgu, dlatego ostatni posiłek nie powinien być spożywany zbyt późno.
Dieta dziecka i dorosłego człowieka powinna być żróżnicowana i bogata w wartościowe substancje, w tym białka, tłuszcze, cukry, sole mineralne i witaminy. Każda z nich pełni swoje ważne zadanie. Białka na przykład budują każdą komórkę naszego organizmu, tłuszcze, z których zbudowany jest w 60% mózg, ułatwiają wchłanianie się niektórych witamin i są źródłem energii natomiast witaminy regulują pracę całego organizmu.
Z WIZYTĄ W NUTRI-MED
W Centrum dietetycznym Nutri-Med wiemy, jak ważną kwestią jest prawidłowe odżywianie się w każdym wieku. Z myślą o najmłodszych przygotowaliśmy program żywieniowy „Zdrowa Rodzina” gwarantujący zdrowy rozwój od najmłodszych lat. Wiemy, że dieta ma wpływ na rozwój intelektualny, psychoruchowy, kształtowanie zachowań żywieniowych wpływających na zdrowie, samopoczucie i komfort życie. Oferujemy również test Food Detective sprawdzający reakcję organizmu na 59 produktów żywnościowych. Jest on szczególnie pomocny w opracowaniu diety dzieci z nietolerancją pokarmową czy zmianami skórnymi będącymi reakcją alergiczną na spożyte pokarmy.