Dieta dla mózgu – dietetyk Wrocław

Zapytaliśmy dietetyka z poradni dietetycznej Nutri-Med we Wrocławiu czy dietą możemy polepszyć pamięć?

Mózg – mały organ, a tak dużo od niego zależy. Steruje wszystkimi procesami zachodzącymi w naszym organizmie. Odpowiada m.in. za myślenie, pamięć i koncentrację. Żeby dobrze funkcjonować, potrzebuje stałej dostawy odpowiednich składników odżywczych. Dlatego prawidłowo ułożone menu pomoże zwiększyć koncentrację i wydolność umysłową. Zatem co jeść?

Niezbędne dla efektywnej pracy naszego „centrum dowodzenia” są kwasy tłuszczowe z pożywienia -podkreśla dietetyk Wrocław. Zbudowane są z nich neurony w mózgu, odpowiadające za szybki przepływ informacji. Dlatego wielonienasycone kwasy tłuszczowe utrzymują komórki nerwowe w mózgu w stałej gotowości do pracy. Doskonałym ich źródłem według dietetyczki z wrocławskiej poradni dietetycznej  Nutri-Med są: ryby morskie, ziarna lnu, orzechy czy oleje, np. słonecznikowy.

Zbawiennie na naszą pamięć działa witamina C, bardzo popularna wśród aktorów, którzy muszą szybko zapamiętać długie testy - informuje dietetyk Nutri-Med Wrocław. Występuje ona m.in. w papryce czerwonej, kiwi, owocach cytrusowych i truskawkach.

Także inne owoce i warzywa mają pozytywny wpływ na naszą pamięć uważa dietetyczka z gabinetu dietetycznego we Wrocławiu. Banany dzięki sporej ilość potasu i zawartość ważnej dla mózgu substancji – tyrozyny, pomogą w zapamiętywaniu. Cebulka dodawana do dań zapobiegnie szybkiemu przemęczeniu, a kapusta uspokoi skołatane nerwy. Czarne jagody natomiast pomogą w lepszym ukrwieniu tego narządu, a co za tym idzie dotlenieniu mózgu - tłumaczy dietetyczka.

Nie zapominajmy także o produktach zbożowych - są one rehabilitacją dla zmęczonego mózgu. Ciemny ryż, chleb razowy i kiełki zbóż, dzięki sporej zawartości witamin z grupy B, poprawią sprawność umysłową, koncentrację i pamięć według dietetyka Nutri-Med we Wrocławiu.

Osoby wymagające od swojego mózgu ciągłej koncentracji i wielu pomysłów potrzebują w swojej diecie także produktów sojowych - podkreśla dietetyk Wrocławski. Jest ona dobrym źródłem lecytyny, która m.in. wpływa na oddziaływanie układu nerwowego, zwiększając odporność na stres. Naukowcy wykazują, że możliwe jest zapobieganie postępującym z wiekiem chorobom np. chorobie Alzhaimera czy Parkinsona, przez włączenie tego składnika do długotrwałej diety.

Jeżeli czeka Cię wyczerpująca praca umysłowa sięgnij po „mieszanką studencką”, proponuje dietetyczka Nutri-Med Wrocław- pełną suszonych owoców i różnego rodzaju orzechów, które zwiększą koncentrację i wydajność umysłową. Pamiętajmy jednak, że produkty te są wysokokaloryczne i zalecane dla osób z prawidłową masą ciała.

Pobudzająco na nasz organizm działa także kofeina. Niestety wypłukuje ona z organizmu magnez, który ma działanie przeciwstresowe i przecidepresyjne. Dlatego proponuję zastąpić kawy i napoje pobudzające zieloną herbata i wodą mineralną. Mają one także działanie pobudzające, a przy okazji nawadniają organizm, przez co zwiększają sprawność umysłową - tłumaczy dietetyk z poradni żywieniowej we Wrocławiu.

Jeśli więc chcesz, aby Twój mózg i cały organizm długo pozostał młody i sprawny, nie zapominaj o zdrowym i urozmaiconym odżywianiu - prosi dietetyk Wrocław.

Dietetyk z poradni dietetycznej Nutri-Med we Wrocławiu - Pani Magdalena Maławska