Woda - jej rola dla naszego organizmu – dietetyk wrocław

Woda jest niezbędna do utrzymania życia i prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, podkreśla dietetyk z poradni dietetycznej Nutri-Med we Wrocławiu. Bez pożywienia możemy przeżyć kilka tygodni, natomiast bez wody zaledwie kilka dni. Zajmuje ona około 55 - 70% naszego organizmu, a jej ilość jest uzależniona od wieku, masy ciała oraz płci. U noworodków sięga nawet 76% masy ciała, a wraz z wiekiem ilość wody w naszym organizmie stopniowo maleje. Na zawartość wody w ciele wpływa także ilość tkanki tłuszczowej. Im mamy jej więcej tym mniej wody znajduje się w naszym organizmie. Zazwyczaj także mężczyźni są lepiej nawodnieni niż kobiety - przypomina dietetyczka Nutri-Med Wrocław.

Woda wchodzi skład wielu komórek i tkanek. Mózg zawiera jej ok. 80%, podobnie nerki i płuca. Dobrze nawodnione są także mięśnie, wątroba oraz krew. W skórze w zależności od ilości wypijanych płynów jest jej około 70%.

W całym organizmie spełnia ona rolę rozpuszczalnika dla wielu substancji chemicznych oraz jest najlepszym środkiem transportu dla składników odżywczych, rozprowadzając je po całym ciele. Występuje w sokach trawiennych przez co warunkuje prawidłowy przebieg procesów trawienia, a strawione pożywienie wchłaniane jest w postaci wodnych roztworów. Reguluje ciśnienie tętnicze, dzięki temu może być dobrym substytutem kawy lub napoi energetyzujących, bowiem duże ilość wody wypijanej w ciągu dnia wpływają na lepsze krążenie i podobnie jak kofeina pobudzają organizm. Reguluje ona również temperaturę ciała w zależności od pogody. W upalne dni parując z naszego organizmu ochładza nas, w chłodne natomiast pomaga nam się ogrzać poprzez roznoszenie ciepła po całym ciele. Dzięki wodzie nasza skóra jest dobrze nawilżona i jędrniejsza, wolniej także zachodzą w niej procesy związane ze starzeniem się, a narządy i tkanki są lepiej odżywione. Pomaga ona także przy usuwaniu z organizmu produktów przemiany materii oraz toksyn.

Woda z ustroju usuwana jest z moczem – około 1400ml w ciągu doby, a także przez skórę – około 300ml/dobę, przewód pokarmowy – około 100ml/dobę oraz w procesie oddychania – 800 ml/dobę. Niedobór wody powoduje wysychanie błon śluzowych, naturalnych barier dla mikroorganizmów. Mózg jest także mniej ukrwiony przez co spada zdolność koncentracji, mamy problemy z szybkim podejmowaniem decyzji oraz pamięcią. Niedobór wody w organizmie powoduje także bóle głowy, kłopoty z trawieniem i wypróżnianiem.

Źródłem wody dla naszego organizmu są napoje oraz pożywienie, za wyjątkiem cukru, smalcu i olejów, które nie posiadają wody w swoim składzie, a także wewnętrzne procesy przemian składników odżywczych, z których zyskujemy ok 300g wody dziennie.

Ile natomiast powinniśmy pić każdego dnia?

Trudno to dokładnie sprecyzować, ponieważ utrata wody zależna jest m.in. od klimatu, aktywności fizycznej i trybu życia - tłumaczy dietetyczka z gabinetu dietetycznego Nutri-Med we Wrocławiu. Przyjmuje się, iż osoba dorosła na każdy kg masy ciała potrzebuje około 30 ml wody. Zalecane jest jednak picie codziennie nie mniej niż 6 szklanek wody aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie organizmu - podkreśla dietetyk Wrocław. Najlepiej sięgać po wody mineralne. Pijąc je nie tylko nawodnimy swoje ciało, ale także uzupełnimy naszą codzienną dietę w niezbędne organizmowi minerały, których spożywamy ciągle za mało w porównaniu do dziennego zapotrzebowania, na przykład wapnia lub magnezu, a które pełnią w organizmie znaczące funkcje. Wapń bierze udział w budowie układu kostnego, a także zapewnia prawidłową krzepliwość krwi, uczestniczy w przekazywaniu impulsów nerwowych oraz przyczynia się do prawidłowej pracy mięśni. Ma działanie przeciwzapalne i przeciwalergiczne. Zmniejsza także przepuszczalność błon komórkowych i naczyń krwionośnych. Odpowiednie spożycie wapnia zapobiega osteoporozie (w połączeniu z magnezem i witaminą D), łagodzi bóle miesiączkowe oraz przebieg przeziębień. Dobowe zapotrzebowanie na ten pierwiastek to 900-1200 mg dziennie. Jony magnezu natomiast katalizują procesy enzymatyczne, biorą udział w przemianie węglowodanów oraz wpływają na biosyntezę białek. Mają one wpływ na budowę kości i zębów oraz wchodzą w skład tkanek mięśniowych, nerwowych i płynów ustrojowych. Magnez działa w połączeniu z wapniem przeciwdepresyjne i przeciwstresowo. Zapobiega także chorobom serca, zmęczeniu i bezsenności. Ponadto pomaga organizmowi w osuwaniu metali ciężkich takich jak ołów i rtęć.

W wodach dostępnych na naszym rynku oprócz wyżej wymienionych pierwiastków znajdziemy także jony fluoru, potasu oraz sodu.

Fluor pomaga utrzymać nasze zęby w zdrowiu i chroni je przed próchnicą. Wchodzi w skład tkanki kostnej oraz szkliwa. Jony potasu natomiast odgrywają ważną rolę w procesie skurczu mięśni szkieletowych i mięśnia sercowego. Warunkują prawidłową pracę serca i utrzymanie odpowiedniego ciśnienia krwi. Potas reguluje także gospodarkę wodną organizmu i wpływa na nawodnienie skóry. Niedobór tego pierwiastka w diecie może być powodem wystąpienia trądziku i odczynów alergicznych skóry. Regularne picie dużej ilości kawy może powodować niedobór potasu w naszym organizmie, a także działa odwadniająco.

Przy wybieraniu odpowiedniej dla siebie wody należy pamiętać, że nadmiar niektórych minerałów np. sodu, może być przyczyną powstawania chorób.

Dieta współczesnego człowieka obfituje w sód (znajdziemy go w pieczywie, wędlinach, konserwach oraz w „solniczce”), a zbyt wysoki poziom tego pierwiastka bywa powodem nadciśnienia tętniczego i uszkodzenia nerek. Osoby zdrowe powinny więc gasić pragnienie wodą niskosodową, a wręcz konieczne jest to u osób cierpiących na nadciśnienie, niewydolność krążenia czy choroby nerek.

Według dietetyka Nutri-Med Wrocław wodę należy pić małymi łykami w porcjach rozłożonych w ciągu całego dnia, spożywanie na raz dużej ilości wody niepotrzebnie obciąża układ krążenia i podnosi ciśnienie krwi. Najlepiej także pić około pół godziny przed lub po posiłku, aby nie rozcieńczać soków trawiennych i nie zmniejszać precyzji ich działania.

Woda nie dostarcza nam energii zatem możemy pić ją w dużych ilościach bez martwienia się o sylwetkę - wyjaśnia dietetyk Wrocław. Wpłynie ona także na lepsze odżywienie i nawodnienie organizmu dlatego nie zapominajmy codziennie sięgnąć po butelkę odpowiedniej dla nas wody.

dietetyk Nutri-Med Wrocław Magdalena Maławska