Otyłość – epidemia współczesnego społeczeństwa – dietetyk wrocław

Czy wiesz, że obecnie na Ziemi znajduje się więcej ludzi otyłych aniżeli niedożywionych a najgrubszym społeczeństwem są Amerykanie? Po raz pierwszy w historii ludzkości choroby przewlekłe zagrażają też naszemu zdrowiu i życiu bardziej niż choroby zakaźne. Czym jest otyłość, i jak ją leczyć? O tym poniżej.

Czym jest otyłość?

Otyłością nazywane jest nagromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie, które przekraczają jego fizjologiczne potrzeby. Prowadzi to do niekorzystnych skutków dla zdrowia. Za otyłość u mężczyzn przyjmuje się stan, w którym tkanka tłuszczowa stanowi więcej niż 20% masy ciała, u kobiet 25%. Z otyłością związana jest nadwaga, czyli nadmierna masa ciała.

 

Tkanka tłuszczowa może odkładać się w różnych partiach ciała, dlatego mówi się o różnych rodzajach otyłości. I tak występuje:

  • otyłość brzuszna będąca trudnym rodzajem otyłości, ponieważ prowadzi często do zaburzeń przemiany materii i gospodarki lipidowej a także cukrzycy i nadciśnienia tętniczego,

  • otyłość udowo-pośladkowa dotykająca osoby w typie sylwetki gruszka, dla których charakterystycznymi cechami są szerokie i zaokrąglone biodra, duża pupa, niezbyt długie nogi, rozbudowane łydki. Tkanka tłuszczowa u osób tego typu budowy sylwetki odkłada się w dolnej partii ciała, na udach, pośladkach, biodrach,

  • otyłość uogólniona – tkanka tłuszczowa rozmieszcza się równomiernie w obrębie całego ciała. Ten rodzaj otyłości jest charakterystyczny dla osób, które z nadmierną wagą i otyłością mają do czynienia od młodego wieku.

 

Dlaczego tyjemy?

Brak ruchu, zła dieta, nadmiar cukru i tłuszczu to trzy z najbardziej popularnych czynników prowadzących do wzrostu masy ciała a w konsekwencji do otyłości. Choroby z nią związane zbierają pokaźne żniwa. Co roku z powodu otyłości umiera około 35 milionów osób, głównie z krajów biednych o najniższych dochodach. Otyłość staje się społeczną epidemią. Najgrubszym społeczeństwem są Amerykanie, których dieta jest obecnie o 425 kalorii większa niż jeszcze 30 lat temu. Dane z naszego kraju są niepokojące. Tempo przyrostu otyłości jest w Polsce 10 razy wyższe niż w USA i dotyczy głównie dzieci.

Przyczyną takiego stanu rzeczy jest przede wszystkim nieodpowiednia dieta bogata w cukier, który nasze dzieci spożywają w nadmiarze oraz moda na przekąski typu chipsy oraz wysokosłodzone napoje typu słodzone wody mineralne czy cola.

Jeszcze 100 lat temu przeciętny Europejczyk w ciągu roku spożywał 5 kg cukru, obecnie wskaźnik ten wynosi aż 39 kg a w Polsce 42 kg. Cukier działa powoli, jednak jego zasięg jest ogromny.

Jak leczyć otyłość?

Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego od najmłodszych lat warto włączać do diety dzieci wyłącznie zdrowe dania mając na uwadze fakt, iż cukier szkodzi, uzależnia i nie wnosi do naszego zdrowia niczego korzystnego. Chcąc zaproponować dziecku i sobie coś słodkiego warto sięgnąć po znacznie zdrowsze owoce i warzywa, których smak i zawartość przyniesie zdecydowanie lepsze korzyści, aniżeli zawierający substancje chemiczne rafinowany cukier. Cukier uzależnia prowadząc do otyłości.

Więcej o tym, dlaczego warto zrezygnować z cukru przeczytasz w artykule pt.

Dlaczego cukier jest szkodliwy?

https://nutri-med.pl/dlaczego-cukier-jest-szkodliwy

Otyłość to choroba, która zwiększa ryzyko występowania innych chorób, w tym między innymi chorób układu krążenia, cukrzycy, zapalenia stawów i kości, nowotworów. W trosce o swoje zdrowie warto zadbać o swój organizm, zwłaszcza, że w Polsce z roku na rok wzrasta liczna otyłych osób, głównie dzieci. Czynnikami zwiększającymi ryzyko zachorowania są czynniki środowiskowe, nieprawidłowa dieta, brak ruchu lub mała aktywność, nieprawidłowa praca hormonów, które przesyłają do mózgu informacje dotyczące uczucia głodu i sytości.

Otyłość należy leczyć. Pierwszym krokiem jest zmiana trybu życia i diety, dla których bardzo ważna jest systematyczność. Spożywając posiłki należy jeść je powoli bez czekania na efekt najedzenia się. Każdego dnia warto też zadbać o to, by nie zabrakło nam czasu na ruch, nawet jeśli miałby to być tylko spacer na świeżym powietrzu.

Jednym z kluczowych elementów w walce z otyłością jest odpowiednio zbilansowana dieta. W sytuacji, kiedy nasz organizm posiada zbędne kilogramy warto udać się do dietetyka, który przyjrzy się wnikliwie indywidualnym potrzebom pacjenta i zleci wykonanie stosownych badań.