Herbata z czystka. Dlaczego warto ją pić? – dietetyk wrocław

O zaletach zielonej herbaty słyszało wielu z nas. Wzmacnia układ immunologiczny, wpływa korzystnie na nasz wygląd i zapewnia dobrą kondycję. A jakaś alternatywa? Coś w tak zwanym międzyczasie? Jest! I mogą to pić nawet dzieci. Jakie właściwości ma herbata z czystka? Dietetyk z poradni dietetycznej Nutri-Med we Wrocławiu tłumaczy:

Zielona herbata a czystek

Zielona herbata, ze względu na obecność substancji psychoaktywnych – teiny, teofiliny oraz teobrominy nie powinna być spożywana przez dzieci. Oczywiście, lekki napar nie zaszkodzi. Dzieci nie powinny pić zielonej herbaty, ani zbyt często, ani zbyt mocnych. Ale jest coś, co mogą pić i one a co posiada równie dużo, o ile nie więcej, cennych właściwości. To czystek, który można spożywać od 3 miesiąca życia. Pity regularnie przynosi wiele korzyści.

Czystek – co to jest?

Czystek to zioło o wyjątkowych właściwościach leczniczych, podkreśla dietetyk z Wrocławia, które jest stosowane w medycynie naturalnej jako środek zwalczający infekcje a przede wszystkim im zapobiegający. Jest ceniony ze względu na bogactwo polifenoli, czyli silnych antyoksydantów, które:

  • neutralizują wolne rodniki,

  • hamują powstawanie i rozwój stanów zapalnych,

  • zwalczają drobnoustroje i grzyby,

  • wzmacniają układ odpornościowy,

  • wzmacniają organizm,

  • działają antyalergicznie,

  • dodają energii,

  • chronią naczynia krwionośne,

  • stopują utlenianie się cholesterolu LDL,

  • zapobiegają powstawaniu blaszek miażdżycowych.

Czystek przyjmowany jest w postaci płynnej, w formie naparów i odwarów.

 

Jaką herbatę z czystka wybrać pytamy dietetyka z wrocławskiej poradni dietetycznej Nutri-Med?

W sprzedaży dostępnych jest wiele herbat z czystka a ich rozpiętość cenowa jest dość znacząca - wyjaśnia dietetyczka współpracująca z gabinetem dietetycznym we Wrocławiu. Wynika to z tego, iż do produkcji herbat wykorzystywane są mielone lub niemielone części tej rośliny. Najlepszym wyborem jest sięgnięcie po czystek cięty, który skupia najlepsze walory rośliny. Na taki rodzaj herbaty składają się całe liście i kwiaty czystka. Postać zmielona jest gorsza jakościowo, często znajduje się w niej sporo gałązek. Decydując się na bio-czystek mamy gwarancję tego, iż pochodzi on z kontrolowanych praw. Cechuje go jednak wyższa jakość, ale i lepszy smak - podkreśla dietetyczka Nutri-Med Wrocław.

Jak robić herbatę z czystka?

Czystek może być przygotowywany na kilka sposobów wyjaśnia dietetyk z poradni żywieniowej we Wrocławiu. Jednym z nich jest sporządzenie naparu. Do przygotowania jednej filiżanki napoju potrzebujemy 1 łyżeczki ciętego czystka. Należy zalać go wrzątkiem i pozostawić pod przykryciem na około 10 minut. Po tym czasie napar należy odcedzić a po przestudzeniu wypić.

Napar z czystka można pić kilka razy dziennie (2-3 razy) uważa dietetyk z Wrocławia. Zalaną uprzednio porcję ziela można wykorzystać kilkukrotnie, nawet do 4 razy.

Dla urozmaicenia smaku herbatę z czystka można pić z miodem lub cytryną, która, ze względu na obecność bioflawonoidów, wzmacnia jego działanie. Latem czystek można podawać z kostkami lodu i świeżymi liśćmi mięty proponuje dietetyczka Nutri-Med Wrocław.

Chcąc przygotować porcję rodzinną do dzbanka należy wsypać 1 czubatą łyżkę stołową czystka - to wystarczy podkreśla dietetyczka z wrocławskiej poradni dietetycznej.

Czystek wspomaga również zwalczane ciężkich i przewlekłych dolegliwości. Można stosować go zewnętrznie do okładów, przemywania, płukanek lub wewnętrznie – w stanach zapalnych, nieżycie jelit, żołądka, boleriozie - przypomina nasz dietetyk. Do przygotowania odwaru należy przygotować około 10 gram czystka i zalać go 200-220 ml wody. Tak przygotowaną mieszankę należy doprowadzić do wrzenia i gotować przez około 5 minut, następnie odstawić na 20 minut do ostudzenia. Po tym czasie należy go odcedzić.

Jakie zalety ma czystek?

Według dietetyka z gabinetu dietetycznego Nutri-Med we Wrocławiu czystek ma wiele zalet. Nie należy jednak spodziewać się cudu po jednorazowym wypiciu herbatki. Czystek warto pić regularnie a pierwszych efektów jego działania można spodziewać się już po kilku tygodniach jego regularnego spożywania. Wielu praktykujących spożywanie czystka jest jednak zdania, że zadziałał on znacznie szybciej.

Dietetyk pracujący w poradniach dietetycznych Nutri-Med Wrocław przypomina:

1. Herbata z czystka to bogactwo polifenoli, które zwalczają drobnoustroje, w tym między innymi wirusy. Jeśli więc czujesz, że bierze Cię choroba, zaparz koniecznie filiżankę herbaty z czystka i sięgaj po nią 2-3 razy dziennie. Skuteczność infekcji górnych dróg oddechowych potwierdzają przeprowadzone badania kliniczne.

2. Herbata z czystka wykazuje właściwości antybakteryjne, antywirusowe, antygrzybicze i antyalergiczne. Ze względu na swe właściwości czystek polecany jest osobom zmagającym się z trądzikiem, łupieżem, wirusem opryszczki, półpaśca, Helicobakter Pyroli, infekcją zatok, grzybicą skóry i paznokci. Czystek jest skuteczny a przy tym naturalny. Warto sięgnąć po niego zamiast po antybiotyk.

3. Czystek jest rośliną o silnym działaniu antyoksydacyjnym, działa przeciwzapalnie, odmładzająco, dodaje energii. Wyłapuje wolne rodniki obniżając działanie enzymu, który powoduje rozkład kolagenu. Czy jest kobieta, która po przeczytaniu tego, nie postanowi zaprzyjaźnić się z czystkiem?

4. Palisz papierosy? Najlepiej je rzuć! Wprowadź też do swojego codziennego menu herbatę z czystka, gdyż ziele to usuwa z organizmu toksyczne metale ciężkie. I nie pal, bo to nic dobrego. Za to czystek...

5. Systematyczne picie czystka zmienia zapach, jaki wydziela nasz organizm. To szczególnie przydatne dla tych, którzy nadmiernie się pocą. Odczuwalnych efektów możesz spodziewać się już po kilku tygodniach. Z tego samego powodu zalecany jest on zwierzętom jako środek odstraszający kleszcze.

6. Chcesz wybielić zęby i zadbać o higienę jamy ustnej w naturalny sposób? Codziennie płucz ją naparem z czystka. Wykazuje on właściwości antybakteryjne, dzięki czemu Twój uśmiech będzie jeszcze ładniejszy. Z czystkiem nie potrzebujesz już płynów do płukania jamy ustnej z drogerii.

7. Masz zwierzę? Zabezpiecz je czystkiem. Przygotuj napar, ostudź, odcedź a następnie przelej do butelki z atomizerem, Przed spacerem spryskaj przyjaciela, by na spacerze nie zaprzyjaźniły się z nim inne stworzenia: kleszcze czy pchły. Siebie też spryskaj, jeśli idziesz tam, gdzie mogą być komary.

Czystek to jak widać niezłe ziółko. Jego wszechstronne właściwości i możliwości sprawiają, że każdy, kto dba o siebie, powinien systematycznie je spożywać. Na zdrowie! I koniecznie – przekaż dalej tym, którzy powinni również się o tym dowiedzieć - prosi dietetyk Wrocław.