Czy istnieje czekoladoholizm? – dietetyk wrocław

Można być uzależnionym od wielu rzeczy: papierosów, alkoholu, Internetu, telewizji, zakupów, ale czy istnieje coś takiego jak czekoladoholizm? Na to pytanie odpowie doradca żywieniowy z Centrum Dietetycznego Nutri-Med Katarzyna Łacina. 

Czy od czekolady można się uzależnić? 

Nie ma wielu badań dotyczących uzależnienia od czekolady. Jednak naukowcy z różnych ośrodków badawczych potwierdzają, że widok i smak czekolady wywołują zwiększone wydzielanie hormonów szczęścia i większe uczucie przyjemności u fanów czekolady w porównaniu z grupą osób mających obojętny stosunek do niej. W innym badaniu wykazano, że niedobór czekolady wywołuje spadki nastrojów, a nawet stany depresyjne u „czekoladoholików”.

Jednak „uzależnienie” od czekolady częściej jest związane ze złymi nawykami żywieniowymi i nastawieniem psychicznym niż fizyczną potrzebą zjedzenia czegoś słodkiego. Przyzwyczajasz niepotrzebnie swój organizm do jedzenia słodkości po głównych posiłkach i między nimi i wydaje ci się, że słodycze są niezbędnym elementem twojego codziennego menu. Najlepszym sposobem na uwolnienie się od „nałogu” jest całkowita rezygnacja ze słodyczy na min. 1-2 tygodnie. Wyrzuć wszystkie słodycze, unikaj pokus, a w chwilach słabości zjedz świeży owoc lub np. przygotuj sobie mus jabłkowy posypany cynamonem, napij się soku, herbaty owocowej lub koktajlu mleczno-owocowego. Już po kilku dniach przekonasz się, że wcale nie potrzebujesz czekolady ani innych słodyczy, by dobrze się poczuć i mieć energię. Poza tym, jeśli będziesz jadł regularnie 4-5 dobrze zbilansowanych posiłków w ciągu dnia, to powinieneś mieć cały czas wysoki poziom energii.

Czytaj więcej na portal.abczdrowie.pl>>