Coraz więcej osób z problemami jelitowymi trafia do dietetyków z wrocławskiej Poradni Dietetycznej Nutri-Med. Najczęściej wymieniane przez pacjentów objawy sugerują SIBO (przerost flory jelita cienkiego).

Co to jest SIBO? Czy może dotyczyć Ciebie?

Objawy towarzyszące SIBO to:  uciążliwe i bolesne wzdęcia, gazy, bóle brzucha, przelewanie, bulgotanie, biegunki, odbijanie, uczucie pełności.

Dietetyczki z Nutri-Med Wrocław obserwują także u pacjentów ciągłe zmęczenie, apatię i bóle głowy. Pacjenci często źle się czują niezależnie o tego co zjedzą, a nawet wypicie rano wody już wywołuje wzdęcia. Komfort życia osób cierpiących na SIBO znacząco się obniża.

Niestety dane wskazują, że nawet 22% społeczeństwa dotyka problem SIBO, zauważa dietetyk z Poradni Dietetycznej Nutri-Med Wrocław.

SIBO jest skomplikowane w leczeniu, często lekarze nie zlecają badań w tym kierunku, przepisują nie odpowiednie leki, niewłaściwie dobierają probiotyki, co sprzyja szybkim nawrotom choroby – informuje dietetyczka. Niestety często SIBO jest skutkiem, a nie przyczyną problemów jelitowych i żołądkowych, co dodatkowo utrudnia właściwą i pełną diagnostykę. Dlatego warto przeprowadzić badanie w tym kierunku.

Jakie badania zrobić w celu wykrycia SIBO?

Dietetycy z wrocławskiej Poradni Nutri-Med kierują pacjentów na badanie: Wodorowe Testy Oddechowe w kierunku SIBO, w których podaje się laktulozę.

Jak przebiega i  na czym polega badanie: Wodorowe Testy Oddechowe w kierunku SIBO?

Jest to proste i bezinwazyjne badanie, które wykonujemy w placówce Nutri-Med we Wrocławiu przy ul. Wita Stwosza 15a, po uprzedniej telefonicznej bądź mejlowej rejestracji. Wiarygodność testu zależy od prawidłowego przygotowania, dlatego należy wcześniej zapoznać się ze wszystkimi warunkami, przypomina dietetyczka z Poradni we Wrocławiu. Więcej na ten temat: Wodorowe Testy Oddechowe.

Przy pozytywnym wyniku badania WTO wykonanym we wrocławskiej placówce Nutri-Med– czyli potwierdzenia przerostu flory jelita cienkiego – SIBO- dietetyk kieruje do gastroenterologa, ale też zaleca odpowiednią dietę lowfodmap i ewentualną suplementację.

Warto łączyć współpracę lekarza i dietetyka, ponieważ mogą się dobrze uzupełniać. Dietetyk ma więcej czasu i uwagi na sporządzenie dokładnego wywiadu zdrowotnego, a poprzez swoje wieloletnie doświadczenie może zasugerować jakie badania można dodatkowo zrobić, aby mieć pewność, że objawy ze strony SIBO nie wrócą.

Dietetyczki Nutri-Med Wrocław również przykładają dużą staranność w doborze właściwego sposobu żywienia, który musi być dostosowany do wielu aspektów takich jak tryb życia, aktywność fizyczna, ogólny stan zdrowia (często są choroby towarzyszące),  a co ważniejsze wprowadza wytyczne, które sprzyjają regeneracji jelit i wyciszają objawy.

Warto też zwrócić uwagę także na tzw. higieniczny sposób życia i jedzenia, czyli m.in. wysypanie się, dbanie o codzienną aktywność fizyczną, czy też dokładne przeżuwanie każdego kęsa jedzenia. Wszystkie te czynniki mają wpływ na kondycję naszej flory bakteryjnej, a od niej zależy nasze zdrowie i odporność, a także ryzyko rozwoju SIBO.

Dietetycy z wrocławskiej Poradni Dietetycznej Nutri-Med podchodzą do każdego pacjenta w sposób indywidualny. SIBO jest trudne w diagnozie i leczeniu, ale można je wyleczyć.  Bywa, że latami pacjenci diagnozowani są pod kątem zespołu jelita drażliwego lub borykają się z problemami jelitowymi, które z czasem narastają, a tym samym rośnie poziom stresu powodowany samym faktem choroby. Dlatego jeśli masz objawy warto zdecydować się na test.

Kompleksowe podejście do leczenia SIBO, które obejmuje terapię antybiotykiem, właściwie dobrane probiotyki, suplementy, a także odpowiednią dietę powinno wycofać chorobę na długi czas. Zapraszamy do współpracy z naszymi specjalistami Centrum Dietetycznego Nutri-Med we Wrocławiu.

Zadzwoń i umów się na badanie:
Kontakt

Jak przygotować się do Wodorowych Testów Oddechowych w kierunku SIBO we wrocławskiej Poradni Dietetycznej Nutri-Med: Test SIBO ?