Zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego, znane powszechnie jako SIBO, to problem z którym duża liczba pacjentów zgłasza się do lekarzy specjalistów. Jednak zanim zostanie wdrożone odpowiednie leczenie oraz zmiana nawyków żywieniowych konieczna jest dokładna diagnostyka - informuje doradca żywieniowy z Centrum Dietetycznego Nutri-Med we Wrocławiu.

Co to jest SIBO?

SIBO to zespół charakteryzujący się nieprawidłową ilością i rodzajem bakterii w odcinku jelita cienkiego. W organizmie zdrowego człowieka istnieją mechanizmy obronne, by nie dopuścić do nadmiernej kolonizacji bakterii w jelitach. Są to m.in. prawidłowa perystaltyka jelit, wydzielanie kwasu żołądkowego oraz innych substancji o właściwościach bakteriobójczych, wymienia dietetyk z wrocławskiej poradni dietetycznej Nutri-Med. Podczas, gdy któryś z wyżej wymienionych parametrów nie funkcjonuje prawidłowo - może dojść do rozwinięcia się omawianej choroby.

SIBO może być chorobą towarzyszącą wielu innym chorobą, dlatego też bardzo ciężko jest oszacować częstość występowania tego problemu w populacji. Bywa też tak, że objawy mogą być błędnie dopasowane do innych chorób, a nawet alergii i nietolerancji pokarmowych – informuje dietetyczka Nutri-Med Wrocław.

Chorobie tej najczęściej towarzyszą dolegliwości typu: przelewania w brzuchu, burczenie, odbijanie. Bywają biegunki - zazwyczaj przy SIBO wodorowym lub zaparcia kiedy towarzyszy pacjentowi przerost metanu. Może być też postać naprzemienna. Pacjenci często też skarżą się na kolki, bóle brzucha i nudności.

Jak zdiagnozować SIBO?

Złotym standardem diagnostyki SIBO jest badanie treści jelita cienkiego pod kątem mikrobiologicznym, jednak jest to metoda kosztowna, inwazyjna, jak i niosąca potencjalne ryzyko dla zdrowia i życia pacjenta – tłumaczy dietetyk z wrocławskiej poradni.

Metodą obecnie najpopularniejszą, bardziej dostępną i nieinwazyjną są Wodorowe Testy Oddechowe (WTO).

Na czym polega Wodorowy Test Oddechowy w kierunku SIBO, który można przeprowadzić we Wrocławiu?

Podczas testu badane jest stężenie gazów w wydychanym powietrzu - wodoru i metanu. U zdrowego człowieka te gazy produkowane są przez bakterie znajdujące się w jelicie grubym - w przypadku SIBO również w jelicie cienkim. Szacuje się, że ok 20% metanu i wodoru powstałego w jelitach wchłaniane jest do krwioobiegu i wydalane przez płuca, dlatego rezultat w łatwy sposób można uzyskać w wydychanym powietrzu.

Jak przygotować się na badanie w kierunku SIBO (Wodorowe Testy Oddechowe Nutri-Med Wrocław)?

Przystąpienie do badania WTO wymaga ówczesnego przygotowania. Należy przyjść na badanie na czczo, ostatni posiłek (nie obfity, bez dużej zawartości błonnika) powinien być spożyty na 14 godzin przed testem. Przez okres postu można spożywać jedynie niegazowaną wodę. Niedozwolone jest również palenie tytoniu oraz żucie gumy.

Najlepiej dzień wcześniej wykluczyć z diety pszenicę, produkty mleczne, wszelkie cukry także owocowe. Ważne, żeby nie pić słodkich napoi, alkoholu, kawy.

Przed badaniem należy umyć zęby.

Przeczytaj także: Czy SIBO Ciebie dotyczy?
 
Ile kosztuje badanie w kierunku SIBO? Sprawdź:Badanie WTO SIBO cennik

Wodorowe Testy Oddechowe w kierunku SIBO można wykonać zaparć w Naszym Centrum Dietetycznym Nutri-Med przy ulicy Wita Stwosza 15a we Wrocławiu.